İş Bankası Genel Müdürü'nden Merkez Bankası 'faiz' kararı tahmini

İş Bankası Genel Müdürü'nden Merkez Bankası 'faiz' kararı tahmini

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) gelecek ay faiz artırımı yapıp yapmayacağına ilişkin tahminde bulundu.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Merkez Bankası'ndan önümüzdeki ay 250 baz puanlık faiz artışı beklediklerini ifade ederek, beklenen sermaye akımlarının başlaması ve enflasyonda düşüşün görülmesinin ardından faiz indirimlerine gidilebileceğini belirtti.

FAİZ NE OLACAK?

Reuters'ın haberine göre Hakan Aran, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin (AKTOB) Antalya'da gerçekleştirdiği kongre sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası 2024 yılsonu enflasyon tahminini güncelledi. Son enflasyon raporunda bant aralığını genişletirken orta noktasının yüzde 36 ve tavan noktasının da yüzde 42 olduğunu söyledi. yüzde 40 faizi önümüzdeki ay yüzde 42,5 yaptığında beklediği en yüksek enflasyonun üzerinde, reel faize geçecek" dedi ve ekledi:

"Bunun da enflasyonun kontrol altına alınması bakımından, beklentilerin gerçekten yüzde 36-42 aralığında çıpalanması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz."

TCMB geçen hafta beklentilerin üzerinde 500 baz puan faiz artırarak politika faizini yüzde 40'a yükseltirken, sıkılaştırma sürecinin hızı yavaşlatılarak kısa sürede tamamlanacağı mesajını verdi. Son artırımla birlikte TCMB, Haziran'da 650 baz puan, Temmuz'da 250 baz puan, Ağustos'ta 750 baz puan, Eylül'de 500 baz puan, Ekim'de 500 baz puan olmak üzere toplamda 3 bin 150 baz puan faiz artırmış oldu.

"ARALIK AYINDAKİ ARTIŞTAN SONRA FAİZ ARTIMINA ARA VERİLEBİLİR"

Aralık ayındaki artıştan sonra faiz artırımına ara verilmesini öngördüğünü kaydeden Aran, enflasyondaki ve ekonomideki gelişmelerin gözleneceğini ve arzu edilen yönde sermaye akımları başladıktan sonra faizin bir süre sabit bırakılacağını, ortam rahatladıkça ve enflasyonda düşüş görüldükçe faizin tekrar beklentilere uygun olarak indirilebileceğini tahmin ettiğini ifade etti.

Aran, "Bence Merkez Bankası faiz seviyesini sene sonunda kendi öngördüğü yere getirme konusunda çok kararlı görünüyor" dedi.

"SADECE FİYAT İSTİKRARI DEĞİL FİNANSAL İSTİKRAR DA ÖNEMLİ"

Aran ayrıca, atılan adımların ekonomide sadece fiyat istikrarını değil finansal istikrarı da sağlamak açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Faiz artırımlarının ardından mevduatın kompozisyonunda önemli bir değişiklik beklediğini de belirten Aran, "Dolarize olmuştuk ve yabancı para mevduatın payı çok artmıştı. Normalleşen politikada yabancı para mevduattan TL mevduata önemli bir dönüş bekliyoruz" diye konuştu.

Enflasyonun gelişimiyle beraber önümüzdeki üç ayın enflasyonunda ne öngörülüyorsa tasarruf mevduatına verilecek faizin de oraya çıkmak zorunda olduğunun altını çizen Aran, TCMB'nin çizdiği 2024 yılı tahmin eğrisiyle yüzde 50-55 bandındaki faizlerin 90 günlük dönem için yetmesi gerektiğini kaydetti.