JPMorgan'dan 2024 seçimleri üzerinden dolar tahmini

JPMorgan'dan 2024 seçimleri üzerinden dolar tahmini

JPMorgan’dan 2024 yılı için dolar tahmini geldi. Stratejistlere göre 2024'teki ABD Başkanlık seçiminde Joe Biden ve Donald Trump’ın karşı karşıya gelmesi ve ticaret savaşı gerilimi doları doğrudan etkileyecek.

JPMorgan'daki döviz stratejistleri son notlarında, Donald Trump’ın Cumhuriyetçi adaylar arasındaki popüler liderliği göz önüne alındığında yatırımcıların, potansiyel ticaret tarifelerinin para birimleri üzerindeki etkisine odaklanması gerektiğini belirtti.

bank-number-usa-bills-dollar-1232-3931.webp

"DOLAR AÇISINDAN POZİTİF OLACAK"

bloomberght.com'un aktardığına göre stratejistler, “Yenilenen tarife riski dolar açısından pozitif olacak. Çin yuanına odaklanma devam edecek olsa da, diğer para birimlerine daha doğrudan genişleme alanı var” değerlendirmesinde bulundu. JPMorgan, seçime bir yıl kala, “mevcut oy tablosu korunursa” Biden-Trump eşleşmesinin muhtemel olduğunu belirtiyor.

image-1395728828.webp

"DOLARIN GÜCÜ ÜZERİNDE BÜYÜK BİR ETKİYE SAHİP OLACAK"

Öte yandan stratejistler Joe Biden döneminde selefi Donald Trump’tan miras kalan tarifelerin “büyük ölçüde yürürlükte kaldığına” dikkat çekiyor. JPMorgan’a göre, ABD’nin Çin dışındaki ülkelere ve ticaret bloklarına (Avrupa, Meksika ve daha geniş anlamda Asya gibi) yönelik ekonomik tarifelerinin gelecekte genişletilmesi, doların gücü üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacak.

banka5.webp

DOLARIN TİCARET AĞIRLIKLI DEĞERİNİ YÜZDE 4 İLA 6 ARTIRABİLİR

Stratejistler, genişleyen ticaret savaşının konjonktürel ve büyümeye duyarlı para birimleri üzerinde baskı yaratması nedeniyle, dünya genelinde yüzde 10’luk bir gümrük vergisinin doların ticaret ağırlıklı değerini yüzde 4 ila yüzde 6 oranında artırabileceğini öngördü.