Koç Grubu, Yapı Kredi'yi BAE'li bankaya satıyor! 8 milyar dolar...

Koç Grubu, Yapı Kredi'yi BAE'li bankaya satıyor! 8 milyar dolar...

Reuters'ın aktardığına göre Koç Grubu Yapı Kredi Bankası'nı, BAE’li First Abu Dhabi Bank’a satıyor.

Koç Grubu, Yapı Kredi Bankası'nı 8,5 milyar dolara %61'lik hissesini BAE'li bir gruba satmak üzere görüşmeler yapıyor.   

8 MİLYAR DOLARA SATIŞ

Reuters, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli First Abu Dhani Bank’ın (FAB), Koç Holding’in Yapı Kredi’deki yüzde 61,2’lik hissesini 8 milyar dolara satın almak için görüşmeler yaptığını ve görüşmelerin ileri aşamada olduğunu yazdı.

Görüşmelerin gizli yürütüldüğü için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, Türkiye’nin en büyük dördüncü özel bankası için yapılacak olası anlaşmasının nihai detaylarının aylar süren müzakerelerin ardından belirlendiğini söyledi.

Kaynaklardan biri, Koç Holding’in Yapı Kredi’deki hisseleri için yaklaşık 8,5 milyar dolar talep ettiğini ve FAB’ın da yaklaşık 7,5 milyar dolar teklif ettiğini söyledi.

HENÜZ KAP'A AÇIKLAMA YAPACAK İLERLEME SAĞLANAMADI

Reuters, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli First Abu Dhabi Bank'in, Koç Holding'in Yapı Kredi'deki yüzde 61'lik hissesini satın almak üzere olduğunu yazdı. KAP'a açıklama yapan Koç Holding, görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz kamuya açıklama yapacak nitelikte bir ilerleme sağlanmadığını duyurdu.

KOÇ'TAN AÇIKLAMA

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) konuyla ilgili açıklama yapan Koç Holding, görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz kamuya açıklama yapılacak nitelikte bir gelişme olmadığını kaydetti. KAP'a yapılan açıklama şöyle:

"Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır."