Kredi kartı kullananları neler bekliyor? O tarihe dikkat!

Kredi kartı kullananları neler bekliyor? O tarihe dikkat!

Ekonomik kriz ve alım gücü nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayan vatandaşlar çareyi kredi kartlarında buluyor. Ancak kredi kartlarında borçlar birikince yeni kısıtlamalar gündeme geldi. Peki neler olacak?

Kredi kartı kullanan vatandaşların sayısı son yıllarda bir hayli arttı. Erdoğan hükümetinin politikaları nedeniyle hayat pahalılığı ve alım gücünün de düşmesiyle yurttaşlar nakit ihtiyaçlarını kredi kartları, tüketici kredileri ile gidermeye çalışıyor. Artan kredi kartı kullanımı borçları da beraberinde getiriyor. Bugün milyonlarca yurttaş kredi kartı borcu yükü altında eziliyor. Hükümet ise yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Acı reçete için ise seçim sonrası bekleniyor. 

82-wrong-money-transfer.jpg

KREDİ KARTLARI KONTROL ALTINA ALINACAK

Cumhuriyet'in derlediği habere göre ekonominin başındakiler, tüketim talebini kontrol altına almak için kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin sinyallerini veriyor. TCMB Başkanı Fatih Karahan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartlarına dair düzenlemelerin gündemde olduğunu açıkladı. Son bir yılda 2,5 katına çıkan kart borçlarının kontrol altına alınması için çeşitli sınırlamalar öne çıkıyor. Ekonomist ve bankacılık sektörü uzmanı Kerim Rota ise kredi kartlarına yönelik düzenlemelerin bazı risklerine dikkat çekti.

Enflasyon Raporu 2024 Bilgilendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Fatih Karahan, kredi kartlarına yönelik düzenlemelerinin gündemlerinde olduğunu belirtti.

bankalarin-eft-saatleri-1024x681.jpg

KREDİ KARTINA TAKSİT SINIRLAMASI GELECEK Mİ?

Karahan, "Kredi kartlarına bir taksit sınırlaması getirilecek mi" sorusuna, "Aralık ayında kredi kartı harcamalarında yükselme oldu. Bunu not ettik, farkındayız. Bunun geçici olup olmadığı henüz çok net değil. Asgari ücretin artacağı bekleniyordu. Bu nedenle bazı harcamalar öne çekilmiş olabilir ama bundan bağımsız olarak kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız" şeklinde yanıt verdi.

business-online-shopping-concept-people-shopping-pay-by-credeit-card-1421-100.jpg

MEHMET ŞİMŞEK AKIL VERDİ: "BAŞKASININ PARASIYLA, KREDİYLE, KARTLA ZENGİNLİK OLMAZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise kredi kartlarına yönelik düzenleme sinyali daha önce vermişti. Şimşek, "Kredi kartları, bireysel kredi, taşıt kredisi ve ikinci konut kredisinde sadece faizleri artırarak değil, bankalar üzerinden kredi verme iştahını keserek de kredi büyümesini düşüreceğiz. Başkasının parasıyla, krediyle, kartla zenginlik olmaz" ifadelerini kullanmıştı.

close-up-images-multiple-credit-card-handsets-1150-16364.webp

"HARCAMA TUTARININ SINIRLANMASI, FAİZ YÜKSELİŞİ VE TAKSİT SINIRLAMASI"

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da kredi kartlarına düzenleme çağrısında bulunmuştu. Çakar, bankacılık sektörünün toplam kredi büyüklüğünün 11,6 trilyon TL’ye ulaştığını vurgularken, öz kaynak karlılıklarını yüzde 30’lar seviyesinde beklediklerini aktardı.

Çakar, özellikle kredi kartlarındaki büyümeye de dikkat çekti. Yıl ortasında büyüme hızı yüzde 177’ye ulaşan kredi kartı harcamalarının yıl sonunda yüzde 159’a gerilediğini, ancak hala çok yüksek olduğunu da vurgulayan Çakar, bu konuda bir düzenleme ihtiyacı olduğunu, bunun da geleceğini düşündüğünü söyledi. 

Alpaslan Çakar, "Bunu yapabilmenin yolları kişinin harcama tutarının sınırlanması, faiz yükselişi ya da taksit sınırlaması. Bu tür düzenlemelerin önümüzdeki dönemde gündeme gelebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

denizbank-fast-ile-para-gonderme-nasil-yapilir-6570330c7df02.jpg

TAKSİT SAYISINDA DÜŞÜŞ 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından ise bazı uygulamalar geçtiğimiz dönemlerde yürürlüğe konulmuştu.

BDDK, 31 Temmuz 2023’te aldığı kararla havayolları, seyahat acenteleri ile yurtdışı konaklama harcamalarında taksitlendirme seçeneğini kaldırmıştı.

Beyaz eşya alışverişlerinde en fazla 9 ay, elektronik eşya alımlarında 4 ay, bilgisayar ürünlerinde en fazla 12 ay ve tablet alımlarında 6 ay taksit uygulanmasına olanak sağlamıştı.

credit-card-visa-master-card-background.jpg

"KREDİ KARTI HARCAMALARINA ÇEŞİTLİ DÜZENLEMELER YAPILABİLİR"

Kamuoyunda ise kredi kartlarına yönelik ne gibi düzenlemelerin olabileceği merak edilmeye başlandı. Bankacılık sektörü uzmanı ve Ekonomist Kerim Rota, beklentilerini paylaştı.

Merkez Bankası ve TBB tarafından kredi kartı harcamalarına yönelik bazı kısıtlamalar için sinyaller verildiğini vurgulayan Kerim Rota, "Tahminimce 31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra nisan ayında bazı önlemler devreye alınacak. Kredi kartı harcamalarına çeşitli düzenlemeler yapılabilir. Özellikle faizsiz taksitlendirme seçeneklerine kısatlamalar gelebilir. Örneğin, bir tişörte 500 lira vermek yerine beş taksit ile 100'er lira şeklinde ödemek cazip duruyor. Bu da tüketimi kışkırtabiliyor. Bu yüzden tekstil ürünlerinde faizsiz teklif edilen 6 taksit vb seçenekler kısıtlanabilir" diye konuştu.

man-using-his-credit-card-pay-product-23-2149107961.webp

"ASGARİ ÖDEME TUTARININ YUKARI ÇEKİLMESİ..."

Rota, kredi kartı düzenlemelerine yönelik en etkili yöntemi ise şöyle açıkladı:

"Asgari ödeme tutarının yukarı çekilmesi kredi kart düzenlemesinin en etkili yöntemlerinden biri olacaktır. Çünkü, düşük limitli kartlara sahip birçok kişi harcamalarını aydan aya takla attırarak ödüyor ve çok ciddi bir faiz yüküyle karşı karşıya kalıyor."

 

Kartlara ilişkin düzenlemelerin batık kredileri arttırma riski bulunduğunu belirten konomist Kerim Rota, "TÜİK tarafından açıklanan istatistikler ile birlikte Türkiye'de gelir dağılımının ne kadar adaletsiz olduğu da ortaya çıktı. Yüksek limitli kredi kartlarında asgari tutarın yukarı çekilmesi bir sakınca yaratmaz ancak düşük limitli kartlarda bu oran ile çok oynanırsa sıkıntılar yaşanacaktır. Asgari ödeme tutarı yukarı çektiğiniz zaman kredi kartlarındaki sorunlu alacakları ve batık tutarları artırma riskiniz bulunuyor, bu durumda birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.

pexels-photo-6684769.jpeg

"LİMİT AZALTMA DÜZENLEMESİ ÇOK SERT OLACAKTIR"

"Kredi kartlarına limit azaltılması şeklinde bir düzenleme gelir mi?" sorusuna ise "Bankaların kredi kartına bol keseden limit vermesi engellenebilir ama limit azaltma düzenlemesi çok sert olacaktır" şeklinde yanıt verdi.

i-was-approved-for-one-credit-card-and-got-two.webp

"YOKSULLUĞA BÜYÜK DARBE VURUR"

Bankacılık sektörü uzmanı Kerim Rota, limit azaltma düzenlemesinin yoksulluğu da büyük bir darbe vuracağını söyleyerek, "Türkiye'de kredi kartı limiti kullanımı çok düşük seviyede bulunuyor. Gelir durumu iyi olan kişiler zaten limitlerini kullanmıyorlar, o kesimin limitleri azalsa da iç talebi etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla limit azaltmanın doğru bir yöntem olmadığını düşünüyorum. Özellikle kredi kartı limitini full kullananlar daha yoksul bir kesim. Böyle bir karar yoksulluğa  büyük bir darbe vurur" dedi.

ekran-goruntusu-2024-01-07-130334.png

Kredi kartı düzenlemesinde gelir ve servet dağılımı göze alınmadan yapılacak her adımın yanlış olacağını altını çizen Rota, "Belirli bir limite kadar olanların üzerine fazla yüklenmeden belli bir tutar üzerindekilerin minimum ödeme tutarını yukarı çekmek dengeyi bulmak açısından en doğrusu. Enflasyona iç talebin etkisi olduğu kesin ama bu iç talebi market harcamalarını yapan kişiler mi yaratıyor yoksa açıklanan enflasyon hedeflerine çok güvenmeyen bundan dolayı da yüksek harcamalar yapan daha varlıklı kesim mi? Bu çok tartışmalı ve sorgulanması gereken bir konu" diye konuştu.

close-up-image-woman-paying-with-credit-card-cafe-1150-18764.webp

Sınırlamaların enflasyona etkisinin düşük bir düzeyde olacağı ifade eden Kerim Rota, "Kredi kartına yönelik düzenlemelerin bu kadar ön plana çıkarılmasının gerekli olmadığını düşünüyorum. Enflasyona paralel bir faiz politikasının çok daha etkin olacağını düşünüyorum" dedi.