Kredi kartı olanları seçim sonrası bekleyen büyük tehlike: "Ya evine bırakacak ya da bankalar zorla..."

Kredi kartı olanları seçim sonrası bekleyen büyük tehlike: "Ya evine bırakacak ya da bankalar zorla..."

Ünlü ekonomist Remzi Özdemir, kredi kartı kullanıcılarını 1 Nisan sonrası bekleyen tehlikeyi açıkladı.

Ekonomist Remzi Özdemir, kredi kartı kullanan vatandaşları bekleyen tehlikeyi açıkladı. 

close-up-images-multiple-credit-card-handsets-1150-16364.webp

Merkez Bankası’nın yüzde 50'lik faiz artırımı sonrası dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Özdemir, kredi kartı kullanıcılarını neyin beklediğini anlattı.

close-up-image-woman-paying-with-credit-card-cafe-1150-18764.webp

"TÜRKİYE ARTIK ENFLASYONUN DA ÜZERİNDE FAİZ VERMEK ZORUNDA"

Faizin olduğu ülkelerde borsaya yatırım yapanların biraz ürkeceğini söyleyen Özdemir “Merkez Bankası önümüzdeki dönemde faiz silahını 60-65 bandına kadar çekebilir. Türkiye artık enflasyonun da üzerinde faiz vermek zorunda. İnsanlar artık ellerinde paralarla döviz bürolarına koşmamalı. Dolayısıyla Merkez Bankası'nın nisan ayındaki toplantısında da 500 baz puanlık bir artış daha gelebilir." dedi.

cooperation-analyst-chart-professional-paper-economics-1418-47.webp

"FAİZLER 55-60 BANDINA OTURACAK"

Mayıs ayından enflasyonun yüzde 75’e ulaşarak tavan yapacağını belirten Özdemir “Bu yıl Türkiye'de enflasyonun 50'nin altına düşme olasılığı yok. Bu da şunu gösteriyor ki, faizler 55-60 bandına oturacak. Bu durum yabancılar için caziptir, Türkiye'ye döviz girişi hızlanabilir. Merkez Bankası'nı tebrik etmek lazım, verdiği bu cesur karardan dolayı.” ifadelerini kullandı.

106563673-1591201514028gettyimages-1195222165.jpeg

KREDİ KARTLARI VE KREDİLİ MEVDUATIN FAİZLERİ YÜKSELECEK Mİ?

Özdemir, vatandaşların artık kredi imkansız olduğunu belirtirken “Önümüzdeki dönemde kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarındaki faizlerin de 7 puana kadar yükseltilmesini bekliyorum. 7 demek, yüzde 25'e tekabül eden bir faiz demektir. Bu da demek oluyor ki insanlar cebindeki o plastik kartı ya evine bırakacak ya da bankalar zorla toplayacak bunları." şeklinde konuştu.