Kredi kartında bu özellik yasaklanıyor!

Kredi kartında bu özellik yasaklanıyor!

Kredi kartı kullanıcısı milyonlara kötü haber geldi. Kredi kartlarının bu özelliği artık tamamen yasak olacak.

Kredi kartı kullananlara kötü haber. Yeni dönem 9 gün sonra başlıyor. Artık kredi kartlarında bu özellik tamamen yasaklanacak.

business-online-shopping-concept-people-shopping-pay-by-credeit-card-1421-100.jpg

Merkez Bankası, politika faizlerindeki artışın kredi kartlarını etkilemeyeceğini açıklamıştı. Ancak, nakit avans işlemleri için faiz oranlarının yüzde 5'e yükseltilmesi ve kart sahiplerine taksitlendirme kısıtlaması getirilmesiyle beraber, yeni düzenlemeler kredi kartı kullanıcılarını da etkileyecek.

denizbank-fast-ile-para-gonderme-nasil-yapilir-6570330c7df02.jpg

1 NİSAN'DAN SONRA KREDİ KARTI FAİZLERİ SABİT KALACAK

21 Mart'taki son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 50'ye yükselterek son 22 yılın en yüksek seviyesine çıkaran Merkez Bankası, kredi kartı faizlerine tavan sınırlama uygulaması getirmişti. Bu nedenle, normal şartlarda 1 Nisan'dan itibaren değişmesi beklenen kredi kartı faizleri sabit kalacak.

pay-goods-by-credit-card-through-smartphone-coffee-shop-1150-18770-1.webp

KISITLAMALAR GELMEYE DEVAM EDECEK

Ancak, geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle birlikte, kredi kartlarından yapılacak nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranı yüzde 5'e çıkarıldı. Nakit avans işlemlerinin yeni faiz oranları, 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacakken, bankalar bu tür işlemlere kısıtlamalar getirmeye devam ediyor.

i-was-approved-for-one-credit-card-and-got-two.webp

TAKSİTLENDİRME İMKANI SINIRLANDIRILACAK

Bankalar, 1 Nisan'dan itibaren taksitlendirilmeyen harcamaları sonradan taksitlendirme imkanını kısıtlayacak. Bankaların gönderdiği uyarı SMS'leri aracılığıyla duyurulan bu değişiklikle birlikte, "sonradan taksitlendirme" uygulamasında önemli değişiklikler yapılacak.

pexels-photo.webp

EN FAZLA 3 AY TAKSİT

Müşterilere gönderilen uyarı mesajlarıyla belirtilen değişiklikler, taksit sayılarının azaltılmasını içeriyor. Bundan sonra, uzun vadeli taksitlendirme seçenekleri kısıtlanacak ve kullanıcılara en fazla 3 aya kadar taksit imkanı sunulacak.

pexels-photo-4691474.jpeg

KART LİMİTLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Merkez Bankası'nın ekonomiyi soğutma ve tüketim harcamalarını kontrol altına alma amacıyla aldığı bu adımların bir parçası olarak, taksitli alışveriş seçeneklerindeki kısıtlamaların yanı sıra ilerleyen günlerde kart limitlerinde de değişiklikler bekleniyor.

pexels-photo-6684769.jpeg

Bununla birlikte, birçok bankanın BDDK mevzuatlarına aykırı olarak müşterilere aylık gelirlerinin 10 katını aşan kredi kartı limitleri tahsis ettiği biliniyor. Bu durumun önüne geçmek için yeni bir düzenleme yapılacak ve maaş/limit oranı yüksek olan kullanıcıların kart limitleri, uygun sınırlara indirilecek.