Kriz döneminde Ecevit ne yapmıştı! Erdoğan ve Ecevit arasındaki fark neler?

Kriz döneminde Ecevit ne yapmıştı! Erdoğan ve Ecevit arasındaki fark neler?

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’den hükümete Ecevit’li tasarruf göndermesi geldi.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, iktidarın ekonomide işleri yoluna koyma adımları kapsamında başlattığı kamuda tasarruf tedbirlerini değerlendirirken Ecevit dönemi ile bugünün kıyaslamasını yaptı.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; Garanti Bankası’nın Adana’da düzenlediği “İhracatta Sürdürülebilirlik Buluşmaları” kapsamında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerini içeren bir sunum yapan Mahfi Eğilmez, iktidara faizle inatlaşarak enflasyon canavarı yarattığını ve kuru patlattığını, bunları yenmek için de kur korumalı mevduat başlığında bir canavar yarattığını söyledi.

Eğilmez, Ecevit döneminde yaşanan krizde neler yaşandığını ve bugün Erdoğan döneminde neler yaşandığını ve neler yapılması gerektiğine değinerek şunları söyledi:

"KAYIT DIŞINDA VERGİ KAÇAĞI"

"Ek vergi yerine önce kayıp-kaçak işlere bakın, çok büyük vergi kaçağı var. Yabancı dizilerin yüzde 80’inde uyuşturucu mafyası Türk çıkıyor artık, bunu tüm dünya kabullendi. Kayıt dışında çok büyük bir vergi kaçağı sürerken sanayici ve memura vergi yükü yüklemek anlamsız.

ekran-goruntusu-2024-05-20-225426.png

"ECEVİT ZAMANINDA MERCEDES'TEN İNİP RENAULT'A BİNMİŞTİ"

Tasarruf Saray’dan başlamalı, Erdoğan tasarruf etmeden kamu tasarruf edemez. Zamanında Ecevit de benzer tedbirler uygulamıştı kendisi Mercedes’ten inip Renault’a binmişti.

Hukukun üstünlüğü endeksinde 147 ülke arasında 87’nci iken 117’nci sıraya geriledik. Hukukun olmadığı ülkeye bırakın yabancı yatırımcıyı yerli yatırımcı bile yatırım yapmaz.

"DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR"

Yabancı para gelmeye başladı. Ama bu gelen yatırım değil. Faizi yüksek olunca gelir yabancı, yeter ki parasını kurtaracağına emin olsun ki şu anda biraz öyleler. Ama esas olan sıcak paradan ziyade yapısal reformları hayat geçirip kalıcı yatırımları çekebilmek, kendi yatırımcılarının yatırım yapmasını sağlamak gerek. Bu konuda daha çok yolumuz var.

"YURTTAŞ ÇOK KRİZ GÖRDÜ EKONOMİYE GÜVENEMEZ"

Tüm bu kötü gidişe rağmen ülke neden batmıyor? Çünkü inanılmaz bir yastık altı yatırımı var. 3 bin 800 ton altın var yurttaşların yastık altında. Yurt dışı ve kayıt dışında Türklerin 100-150 milyar dolar dövizi var. Ama bunlar ekonomiye kazandırılamaz çünkü yurttaş çok kriz gördü ekonomiye güvenemez.”