Mahfi Eğilmez'den ona yatırım yapanlara kötü haber: "Bir anda çakılacak"

Mahfi Eğilmez'den ona yatırım yapanlara kötü haber: "Bir anda çakılacak"

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, elinde o yatırım araçlarını bulunduranlara acı haberi verdi.

Mahfi Eğilmez'den elinde o yatırım araçlarını bulunduranlara kötü haber geldi.

financial-data-53876-120032.webp

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, borsa ve konut piyasalarında olası sert bir düşüşe karşı hazırlıklı olunması gerektiği konusunda uyardı. Yapılan son analizle göre, hali hazırda tüketim odaklı büyümeyi destekleyen politikalar, uzun vadede borsa ve konut piyasalarında ciddi riskler oluşturabilir.

female-hand-operating-calculator-front-villa-house-model-1387-956.webp

BORSA VE GAYRİMENKULDE CİDDİ DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Eğilmez'in görüşlerine göre, gelecekte değer kazanacağına inanan bazı kişilerin mal stoklamaya başladığını ifade ediyor. Ancak, faiz oranlarının enflasyon seviyelerine yükselmesi durumunda, borsa ve gayrimenkul fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanabileceğini belirtiyor ve yatırımcıları bu konuda uyarıyor.

fed-faiz-arttirimi-shu-2-16-9-1647422232-880x495-1-16-9-1655284738-670x371.jpg

YATIRIMCILAR DİKKATLİ OLMALI

Borsanın rekor seviyelere ulaşmasının ekonominin iyiye gittiği anlamına gelmediğinin altını çizen Mahfi Eğilmez, geleceğe ilişkin projeksiyonlarını ele alırken faiz oranlarının önemine dikkat çekiyor. Bu durumda, borsa ve gayrimenkul fiyatlarında yaşanabilecek olası düşüşler konusunda milyonlarca yatırımcıyı dikkatli olmaya çağırıyor.

ekran-goruntusu-2023-12-20-181510-001.png

Mahfi Eğilmez, kaleme aldığı yazısı şu şekilde:

"Bu zorlama ekonomi politikası şimdilik tüketim ağırlıklı büyümeye ve istihdama destek oluyor gibi görünse de başta gayrimenkul ve borsa olmak üzere çeşitli alanlarda balonlar oluşmasına yol açıyor.
Böyle bir ortamda ‘borsa rekorlara doymuyor, demek ki ekonomi iyi gidiyor’ demek gerçekçi değil. Günü gelip de faiz enflasyon düzeyine çıkarılmak zorunda kalınınca o rekorlara doymayan borsadaki hisse değerleri ve gayrimenkul fiyatları bu kez çöküşlere doymaz hale gelecek."