Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu!

Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. PPK, yüzde 50 olan politika faizini beklentiler doğrultusunda yine sabit bıraktı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) yılın 5. faiz kararını açıkladı. PPK, yüzde 50 olan politika faizini beklentiler doğrultusunda yine sabit tuttu.

YAVAŞLAMAYA İŞARET EDİLDİ

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama kaydettiği belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurtiçi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret etti.

Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin Türk Lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlasının ilave tedbirlerle sterilize edileceği belirtildi.

POLİTİKA FAİZİ SABİT BIRAKILDI 

Merkez Bankası; faizleri haziranda 650, temmuzda 250, ağustosta 750, eylül, ekim ve kasımda 500'er, aralık ve ocakta 250 baz puan artırmıştı. Şubat ayında politika faizini 45 seviyesinde sabit bırakan Merkez Bankası mart ayında 500 baz puan artırarak yüzde 50'ye yükseltmişti. Nisan ayında ise yüzde 50 seviyesinde sabit bırakmıştı.