Nebati'den ev alıp satacaklara uyarı: "Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var"

Nebati'den ev alıp satacaklara uyarı: "Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var"

Bakan Nebati, hem 'Yeni Evim Projesi'nde fiyat istikrarsızlaştırıcı adımlara izin vermeyeceklerini hem de konut alım satımındaki düşük bedel gösterenlerle ilgili işlem başlatacaklarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Nebati, Yeni Evim Projesinde fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını dile getirerek, "Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar." diye konuştu.

Tapuda rayiç bedellerle ilgili çalışma

Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusunun Türkiye'nin kangren konularından biri olduğunu ifade eden Nebati, "Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var" değerlendirmelerinde bulundu.