Özyeğin'e yabancı ortak geldi

Özyeğin'e yabancı ortak geldi

Dünyanın en büyük 50 girişim sermayesinden biri olarak gösterilen ve küresel çaptaki yatırımlarıyla bilinen Abraaj Group, Hüsnü Özyeğin'in bankası Fibabanka'dan azınlık hissesi aldı.

Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamada, Fibabanka'ın Abraaj Group'tan aldığı desteği şubelerini artırmak ve büyümesine katkı sağlamak amacıyla kullanılacağı ifade edildi.

Fibanka'dan KAP'a yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında The Abraaj Group'un sermaye artırımı yolu ile Fibabanka'ya yüzde 9.95 oranında hissedar olmasına yönelik gerekli yasal ve idari izinlerin temini hususunda gerekli çalışmaların başlatılacağı belirtildi.

NAQVİ: TÜRKİYE'DEKİ DOKUZUNCU YATIRIMIMIZ

Abraaj Group Kurucusu ve CEO'su Arif Naqvi, satın almayla ilgili olarak, "Abraaj'ın Fibabanka ile ortaklığı bizim bankacılık alanındaki sekizinci küresel yatırımımız olmakla birlikte Türkiye'deki dokuzuncu yatırımımız" dedi.

Naqvi, "Hüsnü Özyeğin, Türkiye'deki lider holdinglerden biri olan Fiba Group'u kurdu ve ülkedeki en güçlü finansal kurumlardan biri olan Fibabanka'yı bugünlere getirdi. Bankanın büyüme hikayesinde bir sonraki adımı birlikte atmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" diye devam etti.

ÖZYEĞİN: HEYECANLIYIZ

Fiba Group ve Fibabanka Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ise, "Abraaj Group ile yeni işbirliğimiz ve yönetim kurulumuzda yer alacaklarını duyurmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Bu Fibabanka için heyecan verici bir büyüme ve Abraaj'ın yatırımının ve finan sektöründeki uzun soluklu deneyiminin bizim faaliyetlerimizde bir sonraki adıma taşımaya yardımcı olacağından eminiz" şeklinde konuştu.YORGANCIOĞLU: MUTLULUK DUYUYORUZ

Abraaj Group Ortağı, Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu ise şunları ekledi: “Türk bankacılık sektörü kredi portföyü geçtiğimiz 10 yılda 10 kat büyüdü ancak Türkiye hanehalkı borçluluk oranı hala Euro bölgesinin üçte biri seviyesinde. Fibabanka’yı piyasanın lider bankalarından biri yapma yolunda Hüsnü Özyeğin ve ekibiyle ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

TÜRKİYE'DE YATIRIMLARI BULUNUYOR


Abraj Group daha önce de Türkiye'deki bazı şirketlere yaptı.

Yü-Ce Tıbbi Gereçleri, Yörsan Gıda, Republika, Numarine ve hepsiburada.com Abraj Group'un Türkiye'de yatırım yaptığı şirketler arasında yer aldı.

FİBABANKA'NIN 70 ŞUBESİ BULUNUYOR


Fibabank'ın Türkiye'de 18 ilde 70 şubesi var. Abraaj Group açıklamasına göre, Fibabank'ın 4,3 milyar dolar toplam varlığı, 2016 birinci çeyrek sonunda ise 3,2 milyar dolar da kredi hesabı bulunuyor.

DAHA ÖNCEKİ ORTAKLIKLAR


Fibabanka daha önce de IFC ve EBRD ile ortaklığa gitmişti.

Toplam 670.06 milyon lira sermayesi bulunan bankada, IFC'nin ve EBRD'nin yüzde 9.95'er hissesi bulunuyor.