Parasını buna yatıran kaybedecek! Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada nedenini tek tek açıkladı

Parasını buna yatıran kaybedecek! Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada nedenini tek tek açıkladı

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada yatırımcıları ‘sakın yapmayın’ diyerek uyardı ve parasını buna yatıranın çok büyük kaybedeceğini söyledi.

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) son faiz artırımının ardından en büyük getirinin borsada yaşanacağını iddia etti. Daha önce farklı görüşler belirttiğini ifade eden Yeşilada, niçin fikir değiştirdiğini de açıkladı.

accountant-calculating-profit-with-financial-analysis-graphs-74855-4937.webp

Borsa İstanbul'daki şirketler arasında hangilerinin kazanç sağlayacağına hangilerinin ise zarar edeceğine dair Yeşilada, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

businessman-touching-tip-bar-chart-1232-898.webp

Yeşilada, borsanın en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı olacağını ifade ederek, bu değişimin nedenlerini tek tek sıraladı.

businessmen-elegant-suits-business-meeting-making-calculations-office-181624-38939.webp

"BORSANIN YÜKSELEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

BIST100 endeksinin dolar bazında bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 civarında prim yapabileceğini belirten Yeşilada, daha önceki açıklamalarında bunun tam tersini söylediğini aktardı. Yeşilada, “Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrasında uluslararası basın kuruluşlarının açıklamalarını takip ettim ve Türkiye'ye daha olumlu bir yaklaşım sergileyen birçok fon yöneticisinin olduğunu gözlemledim. Bu nedenle, borsanın yükselebileceğini düşünüyorum” dedi.

forex-stock-crisis-venture-53876-64924.webp

"TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU YÜKSELECEK"

Tüm bu süreçler bir günde değişmeyeceğini aktaran Yeşilada, insanların hala seçim sonuçlarını bekleyeceklerini söyledi. Yeşilada, “Ancak seçimlerin ardından Borsa İstanbul'a yavaş yavaş girişlerin arttığını göreceğiz. Borsa hala ucuz değil ancak önemli bir nokta var: Türkiye ekonomik istikrara kavuşursa ve bu yönde adımlar atılırsa, Türkiye'nin kredi notu yükselecek.

stack-money-coin-with-trading-graph-1150-17752.webp

"GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLARI KAYBEDECEK"

Peki, bunun hisse senetleriyle ne ilgisi var? Türkiye, düşük kredi notu nedeniyle gelişmekte olan piyasalar hisse senedi ortalamasına göre düşük fiyatlarla işlem görüyor. Bu durumun değişmesi ve istikrarın sağlanması durumunda Türkiye'nin en azından gelişmekte olan piyasalar hisse endeksi civarında işlem görmesi ve dolayısıyla senetlerin prim yapması beklenebilir. Gayrimenkul Yatırım Ortakları kaybedecek çünkü konuta olan talep düşecek” ifadelerini kullandı.