Piyasalar alev alev!

Piyasalar alev alev!

Küresel riskten kaçış ve artan iç politik risklerle piyasalarda tansiyon arttı. Dolar/TL 2,89`un üzerine tırmandı. BIST günü yüzde 2.08 düşüşle tamamladı.

Küresel piyasalarda dün yaşanan sert satış baskısı ve artan iç politik risklerle dün dolar/TL iki günlük sert yükselişle 5 haftanın zirvesi olan 2.88'in üzerini test etti.
Tahvil bono getirileri de kurdaki bu yükselişi takip ederek 20 baz puana yakın yükseliş gösterirken piyasalar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu akşam yapacakları görüşmeye odaklanmış durumda.
Geçen hafta dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80'in altında işlem gören dolar/TL dün ise 18 Nisan'dan beri ilk kez 2.85 seviyesini aştı. Bu sabah güne 2.85'in hemen üzerinde başlayan dolar/TL güniçinde 5 haftanın zirvesi olan 2.8835 seviyesini test ettikten sonra saat 1740'ta 2.8822/2.8836 seviyesinde işlem gördü.
Bu sabah 3.0640 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.0962/3.0980, 3.2750 civarında olan euro/TL ise 3.3096/3.3121 seviyesinde işlem gördü.
AKP'de aylık olarak yapılan ve kongreden sonra partinin en üst karar alma organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Cuma günü yaptığı toplantıda, partideki atama/görevden alma yetkisini Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'ndan alarak tekrar MKYK'ya verdi.
Bankacılar tarihi de değiştirilerek bugüne alınan görüşmenin piyasa tarafından yakından izleneceğini belirtirken küresel piyasaların satıcılı olduğu dönemlerde yurtiçindeki risklerin yatırımcı gözünde bir anda daha görünür olmaya başladığına da dikkat çekiyorlar.
Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Küresel satış baskısıyla birleşen siyasi endişeler hiç bir teknik seviyeye bakılmaksızın TL'deki değer kaybını tetikliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybına bakıldığında TL'de belirgin bir ayrışma olmaması sürece ilişkin en kötü senaryonun fiyatlarda henüz olmadığını gösteriyor. Bugün Cumhurbaşkanı Başbakan görüşmesinin ardından sürecin nasıl şekilleneceği uzun süre piyasa gündeminde kalacak ve bir risk unsuru olarak kalmaya devam edecek" dedi.
Piyasalarda siyasi gündemin haricinde Cuma günü açıklanacak olan ve piyasalar tarafından yakından izlenecek olan ABD tarım dışı istihdam verileri bekleniyor.
TAHVİL GETİRİLERİ DE SERT YÜKSELDİ
Bankacılar tahvil getirilerinin son bir kaç aylık dönemde yüzde 11'li seviyelerden tek haneye gerilediğinin düşünüldüğünde yükselişlerde hem küresel satış baskısının hem de lokal gelişmelerin kar realizasyonu için neden yarattığına da dikkat çektiler.
Tahvil-bono piyasasında 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.28 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.36 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.45 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.51 oldu.
Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.27 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.46 oldu. Bugün spot kapanış yüzde 9.51 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.63 oldu.
BORSA YÜZDE 2 EKSİDE KAPANDI
Hisse senetleri piyasası dünkü sert satışların ardından bugün de kayıplarını sürdürürken, küresel borsalarda gözlenen satış baskısı içeride devam eden politik endişelerle birleşince BIST-100 yüzde 2'nin üzerinde kayıpla kapandı.
Dün de 3.29 düşüşle kapanan BIST-100 endeksi yüzde 2.08 kayıpla 79,382.62 puandan kapandı. Bankacılık hisseleri yüzde 2.46 geriledi.
Endekste hafta başından bu yana yüzde 7 düşüş kaydetti.
Gelişmekte olan ülkeler endeksi aynı saatte yüzde 1.1 düşüşte, Avrupa borsalarındaki temel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 ise yüzde 0.9 ekside bulunuyor.