Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan kripto para ile ilgili yasa için önemli uyarı

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan kripto para ile ilgili yasa için önemli uyarı

Türkiye'de kripto varlıkların düzenlenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısına ilişkin önemli bir uyarı, Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan geldi. Demirtaş, "bu kanunun olabildiğince özgürlükçü hazırlanması ülkeye büyük fayda sağlar" dedi.

Türkiye'de kripto varlıkların düzenlenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısına ilişkin önemli bir uyarı, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2021 yılının sonunda yaptığı açıklamada duyurduğu kripto para düzenlemesi yasasının gecikmeli olarak Meclis'e gelmesiyle ilgili olarak Demirtaş, önümüzdeki günlerde TBMM'ye sunulması beklenen tasarı için şu değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, "Türkiye'nin 2024 yılının başlarında Kripto Kanunu'nu çıkaracağı öngörülüyor. Bu kanunun ülkemiz için büyük bir fayda sağlaması adına mümkün olan en özgürlükçü biçimde hazırlanması gerekiyor. Türkiye, güçlü bir yazılım ekibine sahip. Blockchain alanında ülkemizde harikalar yaratabiliriz. Ancak, bunun için kanunun kısıtlamalara değil, teşviklere odaklanması kritik bir öneme sahiptir. Yurt içindeki borsa dışındaki her şeyin yasaklanması, büyük miktarda sermayenin ülkeden çıkmasına neden olabilir. Öte yandan, Blockchain mühendislerinin Türkiye'ye gelmelerini teşvik edecek düzenlemeler, ekstra milyarlarca doların ülkemize girişine yol açabilir. Hükümet ve yasa yapıcılar, bu sektörün liderleriyle iş birliği yaparak bu düzenlemeyi hazırlamalıdır. Önümüzdeki fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilmek dileğiyle." ifadelerine yer verdi.

Ayrıca, yapılan düzenlemede kripto para ticaretinin vergilendirilmesiyle ilgili maddelerin de yer aldığı ve vergilendirmenin, gelir vergisi veya doğrudan vergiler yerine döviz alım-satımındaki gibi 'stopaj' yoluyla gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi