Selçuk Geçer bağıra bağıra uyardı: "O güne kadar harekete geçin"

Selçuk Geçer bağıra bağıra uyardı: "O güne kadar harekete geçin"

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer borsa yatırımcılarını uyardı. Geçer, borsa yatırımcısına "O güne kadar harekete geçin" ifadeleriyle seslendi.

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, son günlerdeki yükselişlerle yatırımcı için ilgi merkezi olan Borsa İstanbul'un yakın bir tarihte çok sert ataklar yapacağını iddia etti. Borsa yatırımcısına seslenen Geçer, uyarılarda bulundu.

ekran-goruntusu-2022-09-26-205248.png

Borsa İstanbul, peş peşe yaşanan halka arzlarla birlikte Türkiye'de her 10 yatırımcıdan birinin işlem yaptığı bir platforma dönüştü.

BORSADA YENİ YÜKSELİŞ TRENDİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Borsadaki yükselişlerin ardından son zamanlarda dönem dönem yaşanan fiyat dengelemeleri, bilhassa acemi yatırımcılar tarafında bir paniğe yol açtı. Ünlü ekonomist Selçuk Geçer ise, bu duruma karşı sakinlik çağrısında bulunarak borsada yeni yükseliş trendinin ne zaman başlayacağını açıkladı.

financial-data-53876-120032.webp

KAPIDA ÇOK SERT BİR HAREKETLENME VAR

Selçuk Geçer, BIST100 endeksinde döviz kurunda yaşanacak artışların etkisiyle çok sert bir hareketlenmenin kapıda olduğunu belirtti ve endeksin önce 15 bin sonrasında 20 bin puana yükseleceğini iddia ederek yatırımcılara tarih verdi.

SIKILAŞMA SÜRECİNDE GEVŞEME OLABİLİR

Merkez Bankası'nın, eski yıllardaki yoğunlukta olmasa da piyasalara yönelik arka kapı müdahalelerine devam ettiğini belirten Geçer, yerel seçimlere kadar parasal sıkılaşma sürecinin gevşetilebileceği uyarısında bulundu. 

fed-faiz-arttirimi-shu-2-16-9-1647422232-880x495-1-16-9-1655284738-670x371.jpg

DOLAR/TL KURU NEREYE VARACAK?

Bu süreçte özellikle seçime günler kala dolar kurunu dengelemek için rezerv satışlarının muhtemel olduğunu hatırlatan ünlü ekonomist, hem dolar/TL paritesi hem de borsa tarafında yaşanacak yükseliş için nisan ayını işaret etti. Geçtiğimiz yıl 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından borsada yaşanan rekor yükselişlerin bir yenisinin geleceğini ifade eden Geçer, seçilmesi gereken doğru hisseler hakkında ise şu yorumları yaptı:

"DÖVİZDE CİDDİ ATAKLAR GÖRECEĞİZ"

"Mehmet Şimşek'in öngördüğü gibi yabancı sermayenin gelme ihtimali çok düşük. Bu nedenle Türkiye'ye sıcak para gelmediği için dövizde ciddi ataklar göreceğiz. Bu döviz yükselişi de borsaya yarayacaktır. Borsa İstanbul, dolar bazında ucuz kalacak ve daha da yukarı sıçrayacaktır. 2024'te 15 bin puan hedefimiz vardı BIST100 için, bunu 20-25 bin seviyelerine kadar çekebiliriz. Hisse bazında şunları söyleyebilirim.

SELÇUK GEÇER, NİSAN SONRASINI İŞARET ETTİ

Sağlam, güvenilir, endeks bazlı bazı hisselere girerim ve yatar uyurum. 2025-2026 senelerini hedefler ve bir daha aldıklarıma bakmam bile. Nisan sonrası başlayacak yükselişler nedeniyle BIST100 için 2024 kapanışında 15 bin puan hedefinin güncelliğini koruduğunu belirten Geçer, enflasyonun 2025 yılında da hayatımızda olacağını hatırlatarak bu yıllarda 25 bin puanın mümkün olduğunu ve yatırımların minimum 2-3 yıl düşünülerek yapılması gerektiğini hatırlattı."