Starbucks'a iflas şoku! Tepe taklak düşüyorlar

Starbucks'a iflas şoku! Tepe taklak düşüyorlar

Ünlü kahve zinciri Starbucks'ın iflasın pençesinde olduğu belirtildi. Dev marka yaşadığı düşüşle tarihe geçti.

Kahve devi Starbucks iflasın pençesine düştü. Son verilere göre ünlü kahveci zinciri tarihi düşüş yaşayarak herkesi şaşırttı.

starbucks-coffee-20221027162604-theedgemarkets-0.webp

STARBUCKS İFLASIN EŞİĞİNDE

Starbucks, ekonomik kriz ve çeşitli faktörlerden dolayı zor günlerden geçiyor. Çalışanlarının sendikal mücadeleleri, İsrail'e yönelik boykotların sembol şirketi artan fiyatlarla birlikte iflasın eşiğine sürüklendi.

reuters-yazdi-apollo-alshayanin-starbucks-franchiseindan-hisse-almak-icin-gorusuyor-wg4v.jpg

SATIŞLAR AZALDI

2024 yılının başlarında ünlü kahve devi Starbucks, dünya genelindeki satışlarının yıllık bazda %1,8 oranında azaldığını açıkladı. ABD'de ise satışlar %3 oranında düştü; bu düşüş, pandemi ve 2008 mali krizinden bu yana görülen en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Şirketin CEO'su Laxman Narasimhan, satışların hayal kırıklığı yarattığını kabul ederken, Orta Doğu'daki satışların yanlış bilgiler nedeniyle etkilendiğini belirtti.

5b444c9c61361f00d43bbbf1.webp

ENFLASYON KAHVE DEVİNİ DE VURDU

Starbucks’ın ABD'nin Idaho eyaletinde yaşayan sadık müşterisi Andrew Buckley, fiyat artışlarından sonra Starbucks'tan kahve almayı bıraktığını söyledi. Teknoloji sektöründe satış uzmanı olarak çalışan Buckley, en sevdiği kahve fiyatına gelen zammın ardından 6 dolara çıkmasıyla enflasyonun etkileri sebebiyle artık Starbucks'a gitmediğini belirtti. Bu konuda tepkisini müşteri hizmetlerine ve sosyal medyaya şikayet ederek dile getirdi.

starbucks-milano-1.jpg

İSRAİL TEPKİLERİ DE ETKİLEDİ

Starbucks, Türkiye’de bu yıl iki kez fiyat artışı yaparak tepkilere neden oldu. Özellikle artan fiyatlar, sadık müşteri kitlesinde memnuniyetsizlik yarattı.

Uzun süredir Starbucks’a yönelik, İsrail’e destek verdiği algısı nedeniyle boykot çağrıları yapılıyor. Şirketin CEO'su Narasimhan, geçen yıl sonunda yaptığı bir açıklamada, "İnsanlığın yanındayız" demişti, ancak bu açıklama boykotların etkisini azaltmada yeterli olmadı.

Şirketin sadık müşterilerinin katıldığı ödül programında da kayıplar yaşanıyor. Sadakat programına aktif olarak katılan müşterilerin sayısı son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %4 azaldı.