Türk gıda devini Japonlar satın alıyor!

Türk gıda devini Japonlar satın alıyor!

Japon Ajinomoto, 1915 yılında kurulan Kükre Gıda'nın yüzde 50'sini 2013 yılında satın almıştı, kalan yüzde 50'yi de almak için Rekabet Kurulu'na başvurdu.


Kükre Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Nakliyat ve Özel Eğitim Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin sermayesinin %50'sini temsil eden payların Ajinomoto Co.Inc. tarafından Cavit Gülel, Sabri Gülel ve Serkan Gülel’den devralınmasına ilişkin Rekabet Kuruluna başvuruldu.

Kemal Kükrer’in yüzde 50’si, dünyanın en büyük sos üreticisi Japon Ajinomoto’ya 2013 yılında 60 milyon lira karşılığında satılmıştı.

Türkiye’de Kemal Kükrer markası ile bilinen Kükre Gıda, 2013 yılında üretimini 3 fabrika ve 28.000 m2 alanda 50.000 ton kapasiteye çıkardı. Kükre Gıda 30 aşkın ülkeye ihracat yapıyor. Şirketin atası Kemal Kükrer, 1915 yılında evinin bodrum katında meşe ağacından özel olarak yapılmış iki adet fıçıyla üzüm sirkesi üretimine başlamıştı.

Kemal Kükrer doğal ve ağır mısır fermantasyonu yöntemi ile üzüm, elma ve diğer meyve sirkelerini üreten ilk ve tek marka olmasının yanı sıra, nar ekşisi, üzüm sirkesi ile turşu, ballı elma sirkesi ve vişne sirkesi, sarımsak sosu gibi ürünleri Türk halkının beğenisine sunan ilk markadır.