Web 3.0 tokenleri hangileri 2023? Web 3.0 coinleri nedir?

Web 3.0 tokenleri hangileri 2023? Web 3.0 coinleri nedir?

Web 3.0 tokenleri hangileri 2023? Web 3.0 coinleri nedir? HoloChain (HOT), The Graph (GRT), Livepeer (LPT), Helyum (HNT) ve bittorrent (BTT, -%9.09) (BTT) en önde gelen Web 3.0 kirpto paralarından bazıları. En çok dikkat çeken ise HoloChain (HOT).

Web 3.0 aslen World Wide Web mucidi Tim Berners-Lee tarafından Semantik Web olarak adlandırıldı ve daha özerk, akıllı ve açık bir internet olmayı hedefledi. 

Web 3.0 ağları, blok zinciri ve kripto para teknolojisinin kurucu blokları olan merkezi olmayan protokoller aracılığıyla çalışacağından, bu üç teknoloji ve diğer alanlar arasında güçlü bir yakınsama ve simbiyotik bir ilişki görmeyi bekleyebiliriz. Birlikte çalışabilir, sorunsuz bir şekilde entegre olacaklar, akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatikleştirilecekler ve Afrika'daki mikro işlemlerden sansüre dayanıklı P2P veri dosyası depolama ve Filecoin gibi uygulamalarla paylaşımdan , her şirketin davranışını ve işini tamamen değiştirmeye kadar her şeyi güçlendirmek için kullanılacaklar. Mevcut DeFi protokolleri , buzdağının sadece görünen kısmı. 

Web 3.0 tokenleri hangileri 2023? Web 3.0 coinleri nedir?

Web 1.0 (1989-2005)

Statik Web olarak da adlandırılan Web 1.0, çok az veya hiç kullanıcı etkileşimi olmadan yalnızca sınırlı bilgilere erişim sunmasına rağmen 1990'larda ilk ve en güvenilir internetti. Eskiden kullanıcı sayfaları oluşturmak ve hatta makaleler hakkında yorum yapmak bir şey değildi.

Web 1.0'ın internet sayfalarını elemek için algoritmaları yoktu, bu da kullanıcıların ilgili bilgileri bulmasını son derece zorlaştırıyordu. Basitçe söylemek gerekirse, içerik oluşturmanın seçkin birkaç kişi tarafından yapıldığı ve bilgilerin çoğunlukla dizinlerden geldiği dar bir patika ile tek yönlü bir otoyol gibiydi. 

Web 2.0 (2005'ten günümüze)

Sosyal Web veya Web 2.0, Javascript, HTML5, CSS3, vb. gibi web teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde interneti çok daha etkileşimli hale getirdi ve bu da startup'ların YouTube, Facebook, Wikipedia ve daha pek çok etkileşimli web platformları oluşturmasını sağladı . 

Bu, veriler artık çeşitli platformlar ve uygulamalar arasında dağıtılıp paylaşılabildiğinden, hem sosyal ağların hem de kullanıcı tarafından oluşturulan içerik üretiminin gelişmesinin yolunu açtı.

Bu internet çağındaki araçlar seti, daha önce bahsedilen Jeffrey Zeldman gibi bir dizi web yenilikçisi tarafından öncülük edildi.

Web 3.0 (henüz gelmedi)

Web 3.0, kullanıcılara yardımcı olmak için akıllı programlar çalıştırabilen AI sistemlerinin gücü aracılığıyla interneti daha akıllı hale getirecek veya bilgiyi insan benzeri zeka ile işleyecek web evriminin bir sonraki aşamasıdır. 

Tim Berners-Lee, Semantik Web'in sistemler, insanlar ve ev cihazlarıyla "otomatik olarak" arayüz oluşturması gerektiğini söylemişti. Bu nedenle, içerik oluşturma ve karar verme süreçleri hem insanları hem de makineleri içerecektir. Bu, son derece özel içeriğin akıllı bir şekilde oluşturulmasını ve doğrudan her internet tüketicisine dağıtılmasını sağlayacaktır.

Web 3.0'ın Temel Özellikleri

İnternetin bir sonraki aşamasını gerçekten anlamak için Web 3.0'ın dört temel özelliğine bir göz atmamız gerekiyor:

Anlamsal ağ

Yapay zeka

3D Grafikler

Her yerde

Livepeer (LPT), helyum (HNT) ve bittorrent (BTT, -%9.09) (BTT) gibi en önde gelen Web 3.0 madeni paralarından bazıları, o zamandan beri kripto para piyasalarında yaşanan düşüşe rağmen bu yıl en az %800 arttı. Nisan, Messari'ye göre. 

Trade The Chain araştırma analisti Nick Mancini, CoinDesk'e verdiği demeçte, "Web 3.0 ekosisteminin yılın başından bu yana katlanarak büyüdüğünü ve Mayıs ayında bile kapitülasyondan sonra kazançlarının çoğunu elinde tuttuğunu görmek kripto piyasası için çok olumlu" dedi. "Daha yüksek fiyatlar, artan talep ve her katmandaki hizmetlerin genişlemesi ile doğrudan bağlantılıdır ve bu nedenle ekosistem büyümeye devam edebilir."

Web 3.0, dünya çapındaki ağ katılımcıları tarafından yürütülen ve bilgi işlem, depolama, bant genişliği, finans ve kimlik gibi hizmetler sunan bir dizi açık, güveni en aza indirilmiş ve merkezi olmayan ağlar ve protokoller tarafından tanımlanan İnternet için bir paradigma kaymasını ifade eder. 

Örneğin, Ethereum tabanlı Livepeer protokolü, video altyapı sağlayıcıları ve akış uygulamaları için bir pazar yeri sunarken, Filecoin ve The Graph, merkezi olmayan dosya depolama ve veri yönetimi ağları sağlar. Helyum, tüketicileri ve küçük işletmeleri kablosuz kapsama alanı sağlamak ve doğrulamak ve ağ üzerinden cihaz verilerini aktarmaya teşvik etmek için blok zincirleri ve belirteçleri kullanır.

Messari'nin takipçisi , 40'tan fazla coin içeren Web 3.0 jeton alt sektörünün, oracle sağlayıcı Chainlink hariç toplam piyasa değerinin 25 milyar dolar olduğunu gösteriyor. (Oracle sağlayıcısı, merkezi olmayan finansla geniş ölçüde ilişkilidir ve 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir). 

Bununla birlikte, Graph, Filecoin, Helium ve Livepeer gibi önde gelen projeler düşünüldüğünde, Web 3.0 jetonlarının piyasa değeri 15 milyar dolardan az. Bu, bitcoin'in toplam 735 milyar dolarlık piyasa değerinin sadece %2'si. Ancak, bir yıl önce merkezi olmayan finans (DeFi) alanının boyutuna benziyor. Messari verileri , DeFi alt sektörünün artık 137 varlık içerdiğini ve 50 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğunu gösteriyor. 

Genel İlgi Bekleniyor
Web 3.0 jetonları bu yıl bitcoin ve diğer büyük madeni paralardan büyük bir farkla daha iyi performans gösterirken, sektör henüz Bitcoin, Ethereum, DeFi, NFT ve hatta Ethereum katman 2 projelerinin Ekim 2020'den bu yana aldığı coşkuya veya ana akım ilgiye tanık olmadı. .

Bunun nedeni muhtemelen altta yatan teknolojinin nispeten karmaşık olmasıdır. 

Multicoin Capital'in kurucu ortağı ve yönetici ortağı Kyle Samani, “Web 3, DeFi'nin anlaşılması kadar kolay değil ve ana akım farkındalık açısından muhtemelen DeFi'nin 12 ay gerisindedir” dedi. Audius, Mirror ve diğerleri gibi NFT'lere, sosyal belirteçlere ve içerik oluşturuculardan para kazanmaya dayalı tüketiciye yönelik uygulamaların önümüzdeki 12 ay içinde artmasıyla bunun değişmesini bekliyoruz.” 

DeFi patlaması bir yıl önce başladı ve bugüne kadar bozulmadan kaldı. Bu sektörün piyasa değeri, 2020'nin başlarında kabaca 5 milyar dolardan, yazının yazıldığı sırada 50 milyar doların üzerine çıktı. 

Samani, Web 3.0 jetonlarının DeFi'nin bazen kötü bir üne kavuştuğu için yetişeceğinden emin; ancak, merkezi olmayan bir internet fikriyle ilgili henüz bir olumsuzluk yok. Son zamanlarda, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Komiseri Dan Berkovitz, DeFi türevlerinin ABD'de yasa dışı olabileceğini söyledi. 

Samani, "Hiç kimse Ethereum ve Solana ve IPFS gibi ağları sorgulamak için bir indeksleme protokolü olan Graph'ın kötü olduğunu söylemiyor, oysa mevcut finansal sistemdeki birçok insan DeFi'nin kötü olduğunu söylüyor" dedi. Web 3 büyüdükçe, genel destek ve coşku dışında bir şey görmek zor."

Kurumlar Çip
Ana akım benimsemeye hala en az bir yıl varken, derin cebe sahip yatırımcılar Web 3.0 jetonlarına para akıtıyor. Resmi web sitesine göre Multicoin Capital, The Graph, Helyum ve Livepeer'a yatırım yapıyor . 

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi ve kurumsal yatırımcıların dijital varlıklara maruz kalması için tercih edilen mekan olan Grayscale, Mart ayında bir livepeer tröstü başlattı. Grayscale Investments yatırımcı ilişkileri direktörü Rayhaneh Sharif-Askary, geçen ay CoinDesk'e yatırımcıların Web 3.0 jetonlarına çeşitlendiğini söyledi. 

Sharif-Askary, "Yatırımcılar bir değer deposu olarak bitcoin'e, akıllı sözleşmeler için Ethereum'a maruz kalmak isteyip istemedikleri, varlık sınıfı içinde çeşitlendirmedir." Dedi.

Grayscale'in Livepeer güveninin yapısal olarak dönüm noktası olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ile aynı olduğunu da sözlerine ekledi. 

Livepeer'in LPT jetonu bu yıl %1,050 arttı. Web3Index tarafından sağlanan verilere göre, protokolün haftalık geliri Şubat-Haziran döneminde 10 kat artarak 10.000 doların üzerine çıktı . 

Livepeer CEO'su ve kurucu ortağı Doug Petkanics, CoinDesk'e çevrimiçi akışın 70 milyar dolarlık bir pazar olduğunu ve bugün İnternet trafiğinin %80'ini oluşturduğunu söyledi. Ayrıca Petkanics, analistlerin tahminlerine göre pazarın önümüzdeki beş yıl içinde 70 milyar dolardan 250 milyar dolara çıkacağını söyledi. Messari'nin ikinci çeyrek incelemesinde de belirtildiği gibi, The Graph ve Ocean Protocol için beklentiler de parlak görünüyor . 

Kenara güçlü kullanım davadan, bu Web'in birçok 3,0 belirteçleri aracılığıyla cazip getiri sunan bahis , yatırımcılar kripto varlıkların velayetini almadan esnetme ve Defi gelen verim elde etmelerini sağlayan bir platform. 

Örneğin , Helium'un HNT jetonu şu anda yıllık %8,7 nominal getiri sunarken , Graph'ın grafiği (GRT, -%4,72) % 15 verim ve LPT %30 getiri sunar. Aşağıdaki duygu grafiğinde yansıtıldığı gibi, yüksek getiriler bu tokenler için olumlu bir duyarlılığa yol açtı.

Mancini, "Tüccarlar, ağ etkisini körükleyen, onlarla ilgili olarak yükseliş hissediyorlar." dedi. "Tüccarlar kar eder ve risk alır ve sırayla başkalarına büyük fırsatlardan bahseder."

Kripto Pazarı Bitcoin'den Çok Daha Fazlası
Yatırımcıların kripto pazarlarını bitcoin ile eş anlamlı olarak değerlendirdiği günler geride kaldı. Bitcoin, piyasa değerine göre en iyi kripto para birimi olmaya devam ederken, diğer madeni paralara göre son zamanlardaki düşük performans, yatırımcıların daha hızlı büyüme potansiyeli olan yatırımlar bulmak için dijital varlık pazarlarına daha derine daldıklarını gösteriyor.  

Arca'dan Jeff Dorman, "Bir haftalık veriler pek bir şey ifade etmeyebilir, ancak üç ay, altı ay ve 12 ay boyunca bakarsak, bitcoin'den Web 3.0'ın da bunlardan biri olduğu diğer alt sektörlere doğru net bir kayma var" dedi. bir Telgraf aramasında. 

Arca'nın bu hafta başlarında yayınlanan araştırma notuna göre , bitcoin bu yıl "hem zayıf yukarı yakalama hem de zayıf aşağı yakalama" yaşadı. Sade İngilizce olarak, bitcoin, Nisan ortasından sonra gözlemlenen piyasa genelindeki gerileme sırasında diğer büyük paralardan daha iyi performans göstermek için mücadele etti, ancak son birkaç hafta içinde piyasa toparlanırken de bunaldı. 

Dorman'a göre veriler, bazı yeni yatırımcıların bitcoin ve ethereumu (ETH, -%3.25) atladığını ve doğrudan diğer endüstri alt sektörlerine girdiğini gösteriyor. Tarihsel olarak, yatırımcılar ilk iki madeni parayı ağ geçidi olarak kullandılar.