Yeni Hazine Müşteşarı belli oldu

Yeni Hazine Müşteşarı belli oldu

2 yıldır boş olan Hazine Müsteşarlığı koltuğuna, Türkiye Finans Genel Müdürlüğü’nden istifa eden Osman Çelik getirildi.

İbrahim Halil Çanakçı’nın 2014 yılında Hazine Müsteşarlığı’ndan IMF İcra Direktörlüğü’ne geçmesinin ardından boşalan ‘önemli koltuğa’ oturacak yeni isim belli oldu. İki yıldır boş tutulan ve piyasadan bir isim atanacak denen Hazine Müsteşarlığı görevine Osman Çelik geldi. Bir yıl önce Türkiye Finans Genel Müdürü olan Çelik, bu görevinden dün istifa etmişti. Banka tarafından KAP’a dün akşam saatlerinde gönderilen ‘ayrılık’ duyurusu bankacılık kulislerinde sürpriz etkisi yaratmıştı. Flaş gelişmeyle ekonomideki dengeler adına öne çıkan iki kurumdan biri olan Hazine Müsteşarlığı’ndaki ‘kim atanacak?’ soruları da yanıtını buldu.

Katılım bankası Türkiye Finans’dan ayrılan Osman Çelik’in yeni göreviyle birlikte zirvedeki iki koltuk katılım bankacılığı kökenli bankacılara emanet ediliyor.  Bilindiği gibi Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Murat Çetinkaya da, Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcılığı’na Kuveyt Türk Katılım Bankası’ndan gelmişti.

MEHMET ŞİMŞEK OSMAN ÇELİK'İN ATANDIĞINI AÇIKLADI

Finansgundem.com'un "Yeni Hazine Müşteşarı Osman Çelik" haberinin ardından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Osman Çelik'in Hazine Müsteşarı olarak atandığını açıkladı. Şimşek, "Eski Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik'in, Hazine Müsteşarı olarak atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladım. Çelik, özel sektör deneyimi olan başarılı bir ekonomist, hayırlı olsun" dedi.

OSMAN ÇELİK HAKKINDA


1964 Erzincan doğumlu olan Osman Çelik, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu. Çelik, 1986-1987 yıllarında arasında Devlet İstatistik Enstitüsü’nde Ekonomist olarak çalıştı. Bankacılık kariyerine 1988-1995 yılları arasında Faisal Finans Kurumu Proje Değerlendirme ve Hazırlama Müdürlüğü’nde Uzman ve Baş Uzman olarak başlayan Çelik, 1995-1999 yıllarında İhlas Finans Kurumu’nda Proje ve Pazarlama Müdürlüğü görevinde bulundu. 1999-2005 yılları arasında Anadolu Finans Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Çelik, 2006-2013 yılları arasında ise Türkiye Finans’ta Kredilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.  Ekim 2013’ten itibaren Ticari Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Çelik, 2015 yılında Türkiye Finans Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Çelik genel müdürlük görevinden 27 Haziran 2016 tarihinde istifa etti.