Zorlu Holding o sektörden çekildi! Herkesi şok eden satış

Zorlu Holding o sektörden çekildi! Herkesi şok eden satış

Zorlu Holding adeta tası tarağı toplayarak o sektörden çıktı. Bu satışı kimsenin beklediği söylenemez.

Zorlu Holding, ev tekstili, beyaz eşya, elektronik, enerji, gayrimenkul, madencilik, finans, medya ve tekstil ürünleriyle tanınıyor.

Türkiye'nin en zengin ailelerinden birisine ait olan Zorlu Holding, o sektördeki hisselerini satmaya karar verdi.

ZORLU HOLDİNG SEKTÖRDEN RESMEN ÇEKİLDİ

Zorlu Holding enerji sektöründe yer alan hisselerini satma kararı aldı. Trakya bölgesi Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Gaz Dağıtım A.Ş. ve Zorlu Doğal Gaz Tedarik Ticaret A.Ş ortak hisselere sahip olmasıyla, bu karar ülke gündemine oturdu. Zorlu Enerji Dağıtım A.Ş hisseleri tamamen satışa çıkartılarak, "Hisse alım anlaşması" kapsamında 13 Şubat 2024 tarihinde imzalar atıldı.

Anlaşmanın imzalanmasıyla beraber Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik'ten açıklamalar geldi. Yaklaşık olarak 18 yıldır emek verilen Doğal Gaz Dağıtım şirketleri PALMET'e devredilecek. Anlaşmaya dair görüşlerini ise Zorlu Enerji CEO'su Sinan Ak değerlendirdi.

"ÜLKEMİZİN ENERJİSİNE ENERJİ KATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Yenilenebilir enerji ve elektrifikasyon odaklı yatırımları güçlendirmeye çalıştıklarından bahseden Ak, devretme kararı verdiklerini belirtti. Hisse alım anlaşmasının hayırlı olmasını dileyerek, "Zorlu Enerji olarak önümüzdeki dönemde jeotermal, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermeye, enerji teknolojileri ve depolama alanındaki yeni yatırımlarla geleceğin enerjisini bugüne taşıyarak ülkemizin enerjisine enerji katmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

HİSSELER DEVREDİLİYOR

Zorlu Enerji ve PALMET Enerji arasında imzaların atılmasıyla, hisselerin devri için çalışmalar başladı. Türkiye'nin önemli elektrik üreticilerinden ve doğalgaz ticaretini yöneten PALMET; 3 lisans bölgesi, 2 il ve 32 ilçede 1 milyon aboneye doğalgaz hizmeti verirken, 956 MW'lık gücüyle elektrik hizmeti de sağlıyor.