Bekara ev kiralamayan ev sahibi hapı yuttu!

Bekara ev kiralamayan ev sahibi hapı yuttu!

Bekara ev vermeyen ev sahibinin başı büyük belaya girecek. Bu ayrımcılığa karşı harekete geçildi.

Türkiye'de günümüzde ev sahibi olmak çok zor. Artık emekli vatandaşlar bırakın ev alma hayalini, emeklilik maaşıyla nasıl geçineceğini düşünüyor, hatta farklı işlerde çalışarak ek gelirler elde etmeye uğraşıyor.

ekran-goruntusu-2024-02-18-142319.png

Emekli vatandaşların yanı sıra normal bir sıradan vatandaş da çalıştığı paralarla ev sahibi olamıyor. Hal böyle olunca milyonlarca kişi kirada yaşamak durumunda kalıyor. Ancak kiraya çıkmak kira parası ödemek de öyle kolay değil.

Özellikle ev kiralarken, ev sahibinin, evi kiralayacağı kişinin seceresini çıkarmaya çalışması, bekar mısın, memur musun, gelirin ne gibi sorular sorması üzerine  Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu harekete geçti.

ekran-goruntusu-2024-02-18-142322.png

BEKARA EV VERMEYEN EV SAHİBİNE AYRIMCILIK YASAĞINI İHLAL CEZASI

Kurum, bekara ev kiralamak istemeyen ev sahibine, "ayrımcılık yasağını" ihlal ettiği gerekçesiyle 5 bin 958 lira idari para cezası verdi.

TİHEK'in kararına göre, Ankara'da yaşayan B.C.H, bir internet sitesinde gördüğü kiralık ev ilanı için emlakçıyla iletişime geçti ve ön koşullarda anlaştı. Ancak sonrasında ev sahibinin bekara evini kiralamak istemediği yanıtını aldı.

ekran-goruntusu-2024-02-18-142325.png

"BEKAR OLMASIN" DİYEN EV SAHİBİNİN BAŞI YANDI

Ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla TİHEK'e başvuran B.C.H, emlakçıyla yaptığı görüşmenin ekran görüntüsünü delil olarak sundu. Görüntüdeki yazışmalarda emlakçının, "'Bekar olmasın' dedi, konuşuyoruz ev sahibi ile" mesajını attığı görüldü.

İddialara karşı yazılı görüşü talep edilen emlakçı, sadece ev sahibi ve kiracı adayını bir araya getirdiklerini, bunun dışında ev sahibi adına herhangi bir karar veremeyeceklerini belirterek, bu konuda herhangi bir sorumluluklarının olmadığını savundu.

ekran-goruntusu-2024-02-18-142329.png

5 BİN 985 TL PARA CEZASI YEDİ

Ev sahibi A.A.Ş. ise evin kiralanması için emlakçıyla herhangi bir sözleşme imzalamadığını iddia etti. Başvuruyu karara bağlayan TİHEK, ev sahibine "ayrımcılık yasağını" ihlal ettiği gerekçesiyle 5 bin 958 lira idari para cezası verdi.

TİHEK'in kararında, herkesin kanunlar önünde eşit olduğu ve Anayasa'nın 10'uncu maddesinde, "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir." hükmünün yer aldığı anlatıldı.

ekran-goruntusu-2024-02-18-142332.png

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nda da "Taşınır ve taşınmazların kiralanması, kira akdinin şartlarının belirlenmesi, yenilenmesi ya da sona erdirilmesi, satışı ve devri süreçlerinin hiçbirinde medeni hal temelinde ayrımcılık yapılamayacağının" düzenlendiğine işaret edildi.

Kararda, "Ev sahibi tarafından başvuranın medeni halinden dolayı 6701 sayılı Kanun kapsamında kamuya açık sunulan bir hizmetten karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağına aykırı bir muamelede bulunulduğu kanaatine varılmıştır." ifadesi kullanıldı.