Ev kredisi faiz oranlarında son durum ne? Ev sahibi olmak isteyenler cayır cayır bunu araştırıyor

Ev kredisi faiz oranlarında son durum ne? Ev sahibi olmak isteyenler cayır cayır bunu araştırıyor

Milyonlarca insan ev sahibi olmanın hayalini kuruyor. Ancak mevcut ekonomik şartlarda emekli olanlar dahi artık ev almanın hayal olduğunu düşünüyor. Öte yandan insanlar cayır cayır ev kredi faizlerini araştırıyor. Peki faizler ne durumda?

Ev sahibi olmak isteyenler için yeni kampanya başlıyor. Milyonlarca vatandaş kendi evinde oturmanın, kira derdiyle uğraşmamanın hayalini kuruyor. Ancak ev satın almak günümüzde öyle kolay değil. O yüzden birçok insan banka kredilerine ihtiyaç duyuyor. Kredilerin ise faizleri en can alıcı nokta. Peki, konut kredisinde son durum ne? Kampanya ne zaman başlayacak? Faizler ne durumda?

"OCAK-AĞUSTOS DÖNEMİNDE YÜZDE 15 GERİLEME VAR"

Milliyet'in haberine göre; Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Bu durum Meclis ile alakalı bir durum değil, ilgili düzenlemenin ağustos aylarında aslında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan dar ve orta gelirlilere yönelik kredi koşullarının kolaylaştırılacağı ve ev sahibi olmanın kolaylaştırılacağı şeklinde ifade edilmişti. Bir yandan da mali disiplin çerçevesinde ağustos ayında ikinci eve yönelik bazı kredi sınırlamaları getirilmiş, BDDK’nın buna ilişkin kararları düzenlemede yer almıştı. Önemli beklentilerden biri piyasada ilk defa ev almak isteyen kişilerin konut finansmanına erişimi, konut satışlarında Ocak - Ağustos döneminde yüzde 15 gerileme var.

"KONUT KREDİLERİNİN ÖDENEBİLİR SEVİYESİNİN ÇOK UZAĞINA ÇIKILDI"

Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz finansmana erişimde yaşanan problem.  Mevcutta özel bankalarda konut kredilerinden aylık yüzde 3 seviyesini geçmesiyle birlikte konut kredilerinin de ödenebilir seviyesinin çok uzağına çıkıldı. Bir yandan da ülkemizde gün geçtikçe konut sahipliği oranında çeşitli düşüşler de görüyoruz. Bunu artırmanın en önemli unsurlarından biri şüphesiz ki birinci el dışında ikinci elde de bu konutlara yönelik kredi kampanyalarının sürdürülebilir bir mortgage modeli ile verilmesi olmalıdır.

"FAİZ BEKLENTİSİ 1.20 İLE 1.50 ARALIĞINDA, VADE 180 AYA YAKIN"

Bir yandan da ülkemizde gün geçtikçe konut sahipliği oranında çeşitli düşüşler de görüyoruz. Bunu artırmanın en önemli unsurlarından biri şüphesiz ki birinci el dışında ikinci elde de bu konutlara yönelik kredi kampanyalarının sürdürülebilir bir mortgage modeli ile verilmesi olmalıdır. Sektör açısından faizlerdeki beklentinin 1.20 ile 1.50 aralığında vadenin de 180 aya yakın vadeler çerçevesinde değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

KONUT KAMPANYASI NE ZAMAN?

Özellikle enflasyon çerçevesinde alınan tedbirler, enflasyona yönelik mali disiplindeki kredi hacimlerindeki yavaşlatmalar, bu kampanyaya ilişkin beklentilerde hızlı bir süreç alamayacağımızı gösteriyor.

Belki de bu düzenlemeler 2024’ün ilk çeyreğine kalabilir. Her ne kadar vatandaşlar açısından konuta erişim kolaylaştırması önemli olsa da özellikle faiz artışlarının yaşandığı ve mevduat sahipleri açısından yüksek oranlarda var olan faizler düşük oranlarda konut kredisi vermenin önündeki en büyük engel diyebiliriz.

KONUT KREDİLERİNDEKİ DÜŞÜK FAİZ EV FİYATLARINI YÜKSELTİR Mİ?

Kampanya sonrasında fiyatların hızlı bir şekilde artacağını değerlendirmiyorum. Gayrimenkuldeki konut tarafından belli bir süredir konut fiyatları gerileme seyrini devam ettiriyor. Yüzde 20’ye yakın gayrimenkul fiyatları gerek fiyat gerilemesi nedeniyle gerekse de aylık bazda enflasyon düşüşleri nedeniyle düşmeye devam ediyor. Mevcut kredi kampanyası sınırlı bir tüketici grubu için olacağından yani evi olmayan, belli süredir o şehirde yaşayan, krediyi ödeme gücü olan belli bir kesime yönelik olacağı için fiyatların ben çok hızlı bir şekilde yükseliş göstereceğini düşünmüyorum. Düzenlemenin çok yakın bir dönemde değil de 2024’ün ilk çeyreğine sarkabileceğini değerlendirmekte fayda var.

Şu an için faiz geliri mevduatlar içinde avantajlı gibi görünse de şu unutulmamalıdır ki artan inşaat maliyetleri önümüzdeki dönemde de gayrimenkulü daha yüksek bir değere taşıyacaktır.