Kirada oturanları korkutan uyarı! Hem ev sahiplerini hem kiracıları ilgilendiriyor

Kirada oturanları korkutan uyarı! Hem ev sahiplerini hem kiracıları ilgilendiriyor

Ev sahiplerini ve kiracıları doğrudan ilgilendiren bir uyarı sosyal medyadan geldi. Konut fiyatlarında yaşanacak bu gelişme herkesi korkuttu.

Sosyal medya üzerinden konut satışları ve maliyetlerin durumunu paylaşan kent planlamacısı Buğra Gökce, kiraların artacağını ve kiralık konut ihtiyacının da çoğalacağını açıkladı.

Gökçe, sosyal medyadan yaptığı açıklama ile konut satışları ve kredilerle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. İşte Gökçe'nin yaptığı açıklamalar:

ekran-goruntusu-2024-02-18-222958.png

KONUT SATIŞLARI DÜŞÜYOR AMA FİYATLAR DÜŞMÜYOR"

"Konut satışları düşüyor ancak konut fiyatları düşmüyor. Peki neden? Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Ybancılara yapılan konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azaldı. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,5 azalış gösterdi.

"REEL KONUT FİYAT ARTIŞI HIZI AZALIYOR"

İkinci el konut satışları da aynı dönemde yüzde 21,6 oranında düştü. Konut piyasası 30 ayın en kötü günlerini yaşasa da konut fiyatları düşmüyor. Yıllık reel konut fiyat artışı %6,5 oldu. Yüksek enflasyona rağmen artış sürüyor ancak reel konut fiyat artış hızı azalıyor.

"MALİYET ARTIŞI FİYAT ARTIŞINA DA YANSIYOR"

İnşaat maliyetleri artmaya devam ediyor. Maliyet artışı fiyat artışına da yansıyor. Yakın dönemde inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle konut üretiminin azalacağını, bunun da konut fiyatlarına baskı yaratacağını söyleyebiliriz.

"MİLLETİMİZİN PARASI YOK"

Talep yönünde bir yavaşlama var. Milletimizin parası yok. Yüksek sermaye sahibi bir azınlık dışında konut alabilmek mümkün değil. 

"KONUT ALINAMADIĞI İÇİN KİRALIK EVE TALEP ARTACAKTIR"

Bugün 2,5 milyon liralık bir konut kredisinin aylık taksiti kamu bankalarında 98 bin lira. Böyle bir ödeme yapabilecek insan sayısı kısıtlı olduğu için talep daralmış durumda. Dar talebe rağmen fiyatlarda iyileşme yaşanmıyor. Önümüzdeki dönemde konut satışlarındaki düşüş nedeniyle kiralarda artış beklenebilir. Konut alınamadığı için kiralık eve talep artacaktır.

"TÜRKİYE, BARINMA VE KONUT KRİZİ YAŞAMAYA DEVAM EDECEK"

Rant odaklı aynı politikaların devam etmesi halinde Türkiye derin bir barınma ve konut krizi yaşamaya devam edecek. Kentlerimizden başlayarak siyasal iktidarın yarattığı krizleri aşmak için yeni bir yönetim anlayışını hakim kılmak, kentlerimizi korumak zorundayız. İstanbul’da “tam yol ileri” demek, Türkiye’de yeni bir siyaset iklimini de mümkün kılmak demektir."