5 bin çobana seçim yasağı

5 bin çobana seçim yasağı

Gaziantep Koyun Keçi Birliği'nde seçim tartışması devam ediyor. Gaziantep Koyun Keçi Birliği, tepkilere rağmen seçimi tüm üyelerin katılımı ile yapmak yerine kendi belirlediği 99 kişi ile yaptı.

Gaziantep Koyun Keçi Birliği'nde seçim tartışması devam ediyor. Gaziantep Koyun Keçi Birliği, tepkilere rağmen seçimi tüm üyelerin katılımı ile yapmak yerine kendi belirlediği 99 kişi ile yaptı. Osman Türkman, birlik seçimlerinde yaşanan sıkıntılara tepki göstermek ve çobanların sesini Ankara'ya duyurmak için, geçen Ocak ayında Gaziantep'ten Ankara'ya yürümüştü.

Tarımdan Haber’de yer alan habere göre; konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Osman Türkman, şunları kaydetti:

“Gaziantep Koyun Keçi Birliği üyesi 538 çoban (bu rakam Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk) notere giderek seçim talebinde bulunmasına rağmen seçimi engelleyen kanun tanımaz Birlik yönetimi, üst kurum olan Tarım Bakanlığının ilgili yönetmenlik gereği Birlik yönetimine Kasım/2017, Mart/2018 ve Nisan/2018 tarihlerinde resmi yazı yazarak seçimi tüm üyelerin katılımı ile yapın demesine rağmen yine de seçimi yapmamıştı.

Gaziantep 4. Dava Dairesinin Ocak/2018 ve Nisan/2018 tarihlerinde vermiş olduğu tüm üyeler ile seçim yapılsın kararlarına rağmen mevcut yönetim arkasına aldığı siyasi destek sayesinde seçimleri yapmayarak 5000 çobanın seçme ve seçilme hakkını gasp ederek yönetmenlik ve mahkeme kararlarına rağmen 31 Mayıs 2018 tarihinde 5000 çobanın yerine kendi belirlemiş oldukları 99 kişi ile seçime gidiyor.

Yapılan haksızlığı duyurmak üzere Ocak ayında soğuk havaya rağmen 22 günde Gaziantep'ten Ankara'ya yürüyerek gitmemize rağmen ve konuyu Başbakana, Tarım Bakanına, Adalet Bakanına, Gaziantep'teki tüm yetkililere iletmemize rağmen, 40.000 kişiyi direk ilgilendiren bu haksızlık karşısında herkes susuyor. Tarımsal ve Hayvansal üretimin her geçen gün azaldığı ülkemizde bir darbe de çobanların seçme ve seçilme haklarının ellerinden alınmasıyla vuruluyor.”