İYİ Partili Çıray: Kraldan çok kralcıların işgüzarlıkları

İYİ Partili Çıray: Kraldan çok kralcıların işgüzarlıkları

İyi Parti Genel Merkezi önündeki polis koruması, partinin kuruluşundan sonra çekildi. İyi Parti tekrar koruma verilmesi için başvuru yaptı ancak valilikten aylardır cevap yok.

İyi Partili Aytun Çıray, Genel Başkanları Meral Akşener’e yönelik, her ilde değişen güvenlik önlemlerine dikkat çekerek, partisinin farklı kentlerde saldırıya uğradığını belirtti. Mardin'de yaşadıkalrı sıkıntıları anlatan Çıray, “Bu da bize gösteriyor ki kraldan çok kralcıların işgüzarlıkları. Buna Bakan Soylu’nun izin vermemesi gerekir. İktidar değişikliğinde devletin valisi olmayanlar bunun bedelini ağır öderler” dedi.

VALİLİK KAPI DUVAR

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre parti genel merkezi önünden polis korumasının çekilmesinin ardından resmi başvurularda bulunan parti yönetimi hâlâ yanıt bekliyor. İyi Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, “Valilik ve Emniyet’e yazı yazılmasına karşın, kanunlara aykırı olarak bize olumsuz dahi olsa cevap bile verilmedi” dedi.

Aynı zamanda TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyesi olan ve bu dönemde tehditler aldığını, partinin ülkenin çeşitli bölgelerinde saldırıya maruz kaldığını belirten Çıray, kişisel koruma talebi ve diğer güvenlik başvurularının yanıtsız bırakıldığını söyledi. Parti yetkililerinin güvenlik uygulamaları için ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğü ve Soylu’nun da önlem alınması için talimat verdiği öğrenildi.

AKŞENER'E ESAS DURUŞ

Eski İçişleri Bakanı sıfatı nedeniyle ek koruma ile seçim turuna devam eden Akşener’e yönelik, her ilde değişen güvenlik önlemleri dikkat çekti. Bazı illerde sadece kendi koruma araçları ile yola devam eden Akşener’in konvoyu, diğer cumhurbaşkanı adaylarının aksine bazı illerde ise polis araçları ile korundu. Antalya’nın ardından Isparta ve Burdur’a, oradan da Konya ve Karaman’a devam eden Akşener’in konvoyu için yüzlerce kilometre boyunca her kavşakta trafiği kesilerek yoluna devam etti.

Polisler tarafından yolu açılan Akşener’e birçok noktada polislerin selam vererek esas duruşta beklemeleri de dikkat çekti. Mitingleri takip eden parti yetkilileri ise bu durumu “İktidar değişimini ilk bürokratlar hisseder” diyerek bunun valilerin tutumu olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Polislerin tutumuna ilişkin, “Gayet nazik, kendilerinden hiçbir şikâyetimiz yok. Aksine hepsinden Allah razı olsun” değerlendirmesi yapan Çıray, birçok ilde milletvekili olmalarına rağmen yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerek, “Mardin’e gittiğimizde büyük engellemelerle karşılaştık. Milletvekili olmamıza rağmen bizi kayda alan tutumlar yaşandı” dedi. Bazı illerde valilerin iktidara yaranmak için zorluklar yaşattığını belirten Çıray, “Bu da bize gösteriyor ki kraldan çok kralcıların işgüzarlıkları. Buna Bakan Soylu’nun izin vermemesi gerekir. İktidar değişikliğinde devletin valisi olmayanlar bunun bedelini ağır öderler” dedi.