Karikatürist Nuri Kurtcebe tutuklandı

Karikatürist Nuri Kurtcebe tutuklandı

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan, romancı, karikatürist Nuri Kurtcebe Yalova'da tutuklandı.

Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan çizgi- romancı, karikatürist Nuri Kurtcebe, tutuklandı.

Türkiye'nin ünlü karikatüristlerinden 69 yaşındaki Nuri Kurtcebe, 2016- 2017 yıllarında çizdiği kartikatürlerde Cumhurbaşkanı'na hakaret içerdiği suçlamasıyla Yalova'da tutuklandı.

Hakkında verilen 11 ay 20 günlük hapis cezası kararının İstinaf Mahkemesi'nce onanmasının ardından dün akşam Yalova'da gözaltına alınan Kurtcebe, emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Mahkeme, Kurtcebe'nin 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçunu işlediği iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. Kurtcebe, tutuklama kararının ardından Yalova Cezaevi'ne götürüldü.

Nuri Kurtcebe'nin avukatı Erdem Akyüz, “Nuri Kurtcebe, Fethiye 2. Asliye Ceza Mahkemesinin 2017 yılında vermiş olduğu bir karar nedeniyle, hakkında yakalama kararı çıkarılarak dün akşam yakalanmış ve bu gün 4.6.2018 tarihinde Yalova cezaevine konulmuştur. Kararda; 2015 yılının ilk dokuz ayında çizmiş olduğu karikatürlerde Cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlediği gerekçesi ile 1 yıl 2 ay 15 gün süre ile hapsedilmesine karar verilmiş, bir üst mahkemeye yapılan itiraz reddedilmiştir.” demiştir.

Akyüz, “Senelerin çizeri olan Kurtcebe’nin; Gırdır, Limon, Gıdıl dergilerinde ve Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Aydınlık ve diğer bir çok gazetede karikatürleri yayınlanmıştır. “Gaddar Davut, Mokok, Maganda” tiplerinin yaratıcısı olan Kurtcebe; Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye Destanını” çizgi roman haline getirmiş, Uğur Mumcu anısına “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” resimli eserini çizgi roman olarak çizmiş, birçok ödüller kazanmış bir sanatçıdır.” dedi.

Maahkeme kararında bazı açıklar ve belirsizlikler bulunduğunu ifade eden Av.Akyüz, “Bütün dünyada kabul edilen yasal bir gerçek olarak, sanatçıların eserlerini özgür bir biçimde sunmaları ve siyasetle uğraşan kişilerin eleştirilere, diğer kişilere nazaran çok daha fazla açık ve mütehammil olmaları gerektiği yolundadır. Kaldıki mahkeme kararında hangi çizim ve ifadenin hakaret teşkil ettiği açık bir şekilde yer almamış ve Kurtcebe’nin, bazı kişilerin kendi sayfasına girerek müdahale etikleri ve kendisine ait olmayan ifadeleri facebook sayfasına koydukları yolundaki savunması nazara alınmamış ve bu yolda bir inceleme yapılmamıştır. Tamamen bir sanatçı ruhuyla, para ve makam gibi hiç ilintisi olmayan yetmiş yaşlarındaki bir sanatçının uğradığı bu duruma üzülmemek mümkün değildir." diye konuştu.

NURİ KURTCEBE KİMDİR?

8 Ocak 1949 yılında Muğla’nın Yatağan kazasında doğdu. Babasının subay olması sebebiyle çocukluğu İskilip, Hakkari, Rize, Turhal ve Denizli'de geçti. 1960 yılında İstanbul'a geldi. Lise son sınıfta babasını kaybeden Kurtcebe'nin eğitim masraflarını taçsız kral Metin Oktay karşıladı. 1970 yılında bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yüksek Resim bölümünü kazandı. Aynı anda bir reklam şirketinde karikatürist Yalçın Çetin'le beraber karton-film çizerken Oğuz Aral'la tanıştı ve Tekin Aral, Oğuz Alpleçin, Mim Uykusuz ve Ferit Öngören'le beraber Gırgır adlı mizah dergisinin ilk çekirdek kadrosunda yer aldı. 1971'de Gırgır'da ünlü "Gaddar Davut" çizgi roman tipini yarattı.1994 yılında Cumhuriyet gazetesinde Gaddar Davut çizgi romanını ve "Sessiz Sedasız" başlığı altında günlük politik karikatürlerini çizmeye başladı. 1996'da Uğur Mumcu'nun Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi adlı yazısını çizgiye döktü ve “Uğur Mumcu Özel Ödülü”ne layık görüldü. 1997'den 1999'a kadar Cumhuriyet Gazetesi'nde çizdiği karikatürlerinden dolayı üç yıl üst üste "Yılın Hasan Tahsin"leri ödüllerine layık görüldü. 2001'de Nazım Hikmet'in ünlü "Kuvayi Milliye Destanı”nı çizgi-romana dönüştürdü ve aynı yıl Cumhuriyeti ve çağdaşlığı savunan çizgileriyle çağdaş eğitime verdiği katkılarından dolayı ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı) Ödülü'ne layık görüldü. 2002'de Almanya Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından "Yılın Atatürkçüsü” seçildi. 2006'da Anadolu kültürüne yaptığı katkılarından dolayı plastik sanatlar dalında “Truva Kültür Sanat Ödülü”ne layık görülen Nuri Kurtcebe son olarak Aydınlık Gazetesi'nde "Ters Köşe" adlı köşesinde günlük karikatürlerini çizdi.