Şükrü Sina Gürel yazdı: ‘ABD silahları mı eşkıyayı mı taşıyacak?’

Şükrü Sina Gürel yazdı: ‘ABD silahları mı eşkıyayı mı taşıyacak?’

Dışişleri eski Bakanlarından YURT yazarı Gürel, Çavuşoğlu’nun, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü ve Menbiç’ten PYD/PKK’nın çekilmesi için bir “yol haritası” üzerinde ‘anlayış birliği’ne ulaşıldığını belirtti. Gürel, “Afrin’de bizi oyalayan ABD’nin Menbiç’te ne kadar oyalayacağı belli değil” yorumu yaparken, Suriye’nin meşru yönetimiyle doğrudan ve açık işbirliği oluşturulmasının zamanının çoktan geldiğini kaydetti.

Dışişleri eski Bakanlarından YURT yazarı Şükrü Sina Gürel, “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu nihayet ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı ile görüştü ve Menbiç’ten PYD/PKK’nın çekilmesi için bir “yol haritası” üzerinde anlaşmaya değilse bile bir “anlayış birliği”ne ulaşıldı. Obama yönetimiyle varılan “anlayış birliği”, iki yıl sonra Trump Yönetimine de –şimdilik !- kabul ettirildi. Önemli konularda fikir değiştirmesi için 24 saate bile gereksinimi olmayan Trump, bu konuda ne kadar devamlılık gösterecektir, bilinmez” dedi.

Gürel, ‘Menbiç ve Fırat’ın Doğusu’ başlıklı yazısında, her şeye rağmen Çavuşoğlu-Pompeo mutabakatını olumlu bir gelişme olarak değerlendirmenin mümkün olduğunu, ancak Türk-Amerikan sorunlarında son durağa gelinmediğini bildirdi.

“Afrin’de bizi oyalayan ABD’nin bizi Menbiç’te ne kadar oyalayacağı da belli değil” diyen Gürel,  Çavuşoğlu’nun “iyimser” tahmininin, Menbiç sürecinin “altı aydan daha kısa süreceği” yönünde olduğunu oysa Orta Doğu’da altı ay içinde ne çok unsurun değişeceğinin bilinmediğini kaydetti.

Gürel, şunları kaleme aldı:

‘HENÜZ AYDINLATILMADIK’

"Daha Zeytin Dalı Harekatı başlarken, ABD’nin bizi Afrin’de oyalayacağını, Menbiç’i bir pazarlık unsuru olarak mümkün olduğu kadar uzun süre elinde tutacağını; ama Fırat’ın Doğusundan çekilmeye hiç niyetli olmadığını belirtmeye çalışmıştım.

Şimdi, PYD/PKK’nın Menbiç’ten silahlarını bırakarak, altı ay içinde Fırat’ın Doğusuna çekileceği söyleniyor. ABD’nin önce silahları mı, yoksa eşkiyayı mı Fırat’ın Doğusuna taşıyacağı konusunda ise henüz aydınlatılmadık !

Çavuşoğlu Menbiç süreci ile ilgili olarak Rusya’yı bilgilendirdiğimizi söylüyor ve her halde bizim “Rusya da nasıl olsa Suriye’yi bilgilendirecektir” diye düşünmemizi bekliyor. Ancak, egemenlik alanı üzerinde insan ve silah “sevkiyatı” yapmaya giriştiğimiz, hatta toprakları üzerinde ABD ile yerel yönetimler kurmayı tasarladığımız Suriye Hükümetiyle neden hala doğrudan ve açık iletişimde bulunmadığımızı söyleyemiyor.

‘SURİYE İLE AÇIK İLİŞKİ KURULAMIYOR’

Suriye Cumhurbaşkanı Esad geçen hafta bir Rus yayın organına konuştu ve Fırat’ın Doğusunu işin sonunda Suriye Devleti’nin denetleyeceğini açıkladı. Bu arada Putin’in Suriye Temsilcisi, yine geçen hafta Ankara’da “üst düzey” temaslarda bulundu. Ama bir türlü Suriye ile açık ve doğrudan ilişkimiz kurulamıyor !

Suriye’de geçici olarak kuvvet bulundurmamızı meşrulaştıracak, Fırat’ın Doğusundan ABD ve PYD/PKK’nın çıkmasını sağlayacak bir işbirliğini başlatacak olan, Türkiye-Rusya-İran-Suriye birlikteliğidir. Bunu için de Suriye’nin meşru yönetimiyle doğrudan ve açık işbirliği oluşturmamızın zamanı çoktan gelmiştir.”