Türkiye, Kırım'a uğrayan gemilerin kontrolünü sıkılaştıracak

Türkiye, Kırım'a uğrayan gemilerin kontrolünü sıkılaştıracak

Ukrayna Başsavcılığı Sözcüsü Larisa Sargan, Başsavcı Yuriy Lutsenko’nun Türk yetkililerle Kırım’daki limanlara giriş yapan Türk gemilerinin kontrolünün sıkılaştırılması konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Sargan, Lutsenko’nun 6 Ekim’de gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin ardından Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın tüm deniz taşımacılığı merkezlerine ve liman işletmelerine ‘Kırım’dan ve limanlarından gelen gemilerin Türkiye’ye girişine izin verilmediği’ resmen bildirilen bir mektup gönderdiğini ifade etti. Sözcü ayrıca gemilerden son limandan çıkış belgelerini ve gemi defterindeki kayıtları inceleme hakkını tanıyan sıkı kontrol sisteminin devreye girdiğini de vurguladı.

Açıklamada Ticaret ve Sanayi Odası’nın mektubundan alıntılara yer veren Sargan, şu ifadelere dikkat çekti:
"Üstelik liman müdürlüğü, gemiden ‘Limanımıza dönüş yapan bu geminin en son çıkış yaptığı noktanın Kırım limanı olmadığını, geminin bu limandan sonra Kırım limanlarına gitmediğini beyan ve teyit ediyoruz’ şeklinde yazılı bir taahhütname almalı."

Söz konusu tedbirlerin ‘geminin sahibine, bandırasına ve dolu veya boş olma durumuna bakılmaksızın’ tüm gemilere uygulandığının düşünüldüğü’ belirtilen açıklamada, talimatın yerine getirilmesi durumunda ‘Türk liman kurumlarının Boğaz’dan geçen tüm gemilerde etkili olacakları’ ifade edildi.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada vekillerinden Andrey Teteruk, Kırım ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri yok etmek için Kırım’ın etrafında ‘zehirli atmosfer’ oluşturulmasını, ayrıca Kırım’a giriş yapan gemilere bakım yapma yasağının getirilmesini ve gemi kaptanlarının gözaltına alınmasını önermişti.