ABD’den skandal karar: Etnik temizlik demeyecekler

ABD’den skandal karar: Etnik temizlik demeyecekler

ABD hükümetinden, Myanmar'da yaşanan insanlık ayıbına skandal bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililer, Arakanlı Müslümanlar'a yapılan sistematik şiddeti 'etnik temizlik' olarak tanımlamayacaklarını duyurdu.

Başta Türkiye olmak üzere neredeyse bütün dünyanın tepkisini çeken Myanmar’daki Arakanlı Müslümanlar’a yapılan sistematik şiddet hakkında flaş bir açıklama geldi. ABD hükümetinde görevli yetkililer bugün Senato’da konuştu. Gündemde Myanmar’da yaşananlar da vardı.

Bugün ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görevli Mark Storella’ya sorulan, “Myanmar’da yaşananları etnik temizlik olarak değerlendirir misiniz” sorusuna verdiği yanıt gündem oldu.

Reuters’ın geçtiği habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Storella, “Bunun ne olduğuna bugün karar verecek pozisyonda değilim. Fakat yaşananlar uzun kariyerimde gördüğüm en kötü olayları anımsatıyor” ifadesini kullandı.

Daha önce başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere birçok ülke bölgede yaşananları etnik temizlik olarak tanımlamıştı. Geçtiğimiz dönemde Birleşmiş Milletler de yaşananları etnik temizlik olarak tanımlayarak Myanmar yönetimine çağrıda bulunmuştu.