Adidas'ta rüşvet iddiaları sonrası soruşturma

Adidas'ta rüşvet iddiaları sonrası soruşturma

Adidas, üst düzey çalışanlarının zimmete para geçirdiği iddialarının ardından Çin'deki işletmesinde rüşvet iddialarına ilişkin bir iç soruşturma başlattı.

İsimsiz bir mektupta, Adidas'ın Asya'daki pazarlama bütçesiyle ilgili üst düzey bir yönetici de dahil olmak üzere birçok Çinli çalışanın adı geçiyor. Financial Times’a göre, mektupta Adidas personelinin dış hizmet sağlayıcılardan komisyon aldığı öne sürülüyor. Raporda ayrıca, Çin'de başka bir bölümde çalışan üst düzey bir Adidas yöneticisinin tedarikçilerden “milyonlarca euro” nakit aldığı iddia ediliyor.

Adidas yaptığı açıklamada 7 Haziran'da Çin'de kendisine gelen ihbarı doğruladı. Şirket faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda yasal düzenlemelere ve etik standartlara uymaya kararlı olduğunu ve bu konuyu yoğun bir şekilde araştırdığını paylaştı.

Adidas geçen yıl Çin'deki liderliğini yeniledi 

Adidas, Covid-19 salgınına kadar en hızlı büyüyen ve en kârlı pazarı olan Çin'de benzeri görülmemiş bir kriz yaşadıktan sonra geçen yıl bu ülkedeki liderliğini yeniledi.

Adidas Mart ayında yaptığı açıklamada, bu yıl Çin'de bir toparlanma beklediğini ve 2023'ün dördüncü çeyreğinde yüzde 37'lik bir artışın ardından çift haneli bir satış büyümesi öngördüğünü söyledi.

Sosyal medyada boykot kampanyasının hedefi oldu

Zorunlu çalıştırma nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden pamuk almayı durduran İsveçli hazır giyim şirketi H&M ile aynı konuda endişelerini açıklayan spor giyim markaları Nike ve Adidas, sosyal medyada Çinli tüketicilerin başlattığı boykot kampanyasının hedefi oldu.

Ayrıca uzun süreli sokağa çıkma yasaklarından da etkilenen Adidas'ın satışları 2019 ve 2022 yılları arasında sert düşüş yaşadı. Çin'de yaşanan tüm bu olumsuzluklar, geçen yıl yerine eski Puma patronu Bjørn Gulden'in getirildiği Adidas CEO'su Kasper Rørsted'in da görevden alınmasının temel nedenlerinden biriydi.