Ali Babacan'dan Çin aşısı hakkında şok iddia!

Ali Babacan'dan Çin aşısı hakkında şok iddia!

Türkiye'nin Covid-19 aşılarının Çin'den almasına ilişkin Ali Babacan'dan çarpıcı bir iddia geldi. Hazine'de para kalmadığını belirten Babacan, Çin'den getirilecek Covid-19 aşılarının testlerinin bile tamamlanmadığını söyledi.

Konya'da partisinin il kongresinde konuşan Ali Babacan, çarpıcı iddialarda bulundu.

Türkiye'ye gelecek olan Covid-19 aşısının geçerli olup olmadığının bilinmediğini ileri süren Babacan, aşının Çin'den gelmesinin yanlış olduğunu söyledi.

Almanya'da Türklerin ürettiği aşıyı alamayacak durumda olduğumuzu vurgulayan Babacan şunları söyledi:

Ekonomiyi batırdıkları için, piyasa daha da durgunlaşır diye korktuklarından, sağlıkla ilgili tedbirler konusunda da gerekli adımları zamanında atmadılar.

Maalesef önlemler konusunda olduğu gibi aşı konusunda çok geç kalındı. Sebebini açıkça söylemek lazım hazineyi boşaltmış olmaları.

Kalkınmış Batılı ülkeler tarafından şimdiden satın alınan ve rezerve edilen aşılar var.  

Amerika’da ve Almanya’da Aralık sonuna doğru  aşılama başlayacak. 

55 milyonluk İngiltere’de toplam 145 milyon dozluk siparişi verilmiş durumda. 

Biz ise henüz risk gruplarına mevsimsel grip aşısını bile yaptıramamış durumdayız. 

Bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmamız gerekiyor.

EN AZ 100 MİLYON AŞIYA İHTİYACIMIZ VAR
Uzmanlar bunun için en az 100 milyon doz aşıya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Kendi hekimlerimizin geliştirdiği ve tüm dünyanın sipariş listesine girdiği aşıdan ne kadar sipariş verilmiş biliyor musunuz?

Sadece 1 milyon. Çin’de daha deneme fazları tamamlanmamış aşıdan ise, 10 milyon sipariş etmişler. Bu aşının etkisi nasıl olacak henüz belli de değil. Daha ne zaman piyasaya sürüleceği de belli değil.