Anne karnındaki bebekte koronavirüs çıktı!

Anne karnındaki bebekte koronavirüs çıktı!

Fransa'da yaşanan olay tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün değiştiğini gözler önüne serdi. Başlarda çocuklar için risk taşımayan salgın, anne karnındaki doğmamış bebekte görüldü.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs şekil değiştirmeye devam ediyor... Salgının ilk zamanlarında yaşlı kişilere bulaştığı söylenen virüs, şimdi de anne karnındaki bebekte tespit edildi. 

Fransız doktorlar 23 yaşındaki bir kadının karnındaki bebeğin doğmadan önce yeni tip korona virüs (Covid-19) hastası olduğunu tespit etti. Söz konusu durum, doğmamış bir insanda görülen ilk doğrulanmış Covid-19 vakası olarak tarihe geçti.

"ENFEKTE OLAN İLK DOĞMAMIŞ ÇOCUK"

Fransa'daki doktorlar, bebeklerin henüz anne karnındayken yeni tip corona virüse yakalanabileceğini bildirerek, dünyadaki Covid-19’la enfekte olan ilk doğmamış çocuk vakasını açıkladı.

Bilim insanları, Nature Communications dergisinde yayınlanan "SARS-CoV-2 (Covid-19) enfeksiyonunun transplasental bulaşması" başlıklı bir makalede detayları anlatılan vakanın, tıp dünyasında yeni bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

KORONA VİRÜS RAHİMDE BULAŞABİLİYOR

Şimdiye kadar, doğmamış bir çocuğun corona virüse rahim içinde yakalanabileceğini gösteren sınırlı sayıda bilgi bulunuyordu. Ancak, Paris'teki Antoine Béclère hastanesinden çalışan makalenin yazarları, "SARS-CoV-2'nin transplasental bulaşması"nın  mümkün olduğunu kanıtladı.

Araştırmacılar, 23 yaşındaki ve 35 haftalık hamile olan bir kadının ateş ve öksürük nedeniyle 24 Mart’ta hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Anne corona virüs testinde pozitif çıktı, sezaryen ile doğum yaptı ve erkek bebek hemen hastanenin doğum sonrası yoğun bakım ünitesine alındı. Bebeğin de Covid-19 hastası olduğunu belirten doktorlar, tedavisinin ardından anneyle birlikte 18 gün sonra taburcu olduğunu yazdı.