Askeri helikopter düştü 11 asker şehit oldu, 2 asker yaralı

Askeri helikopter düştü 11 asker şehit oldu, 2 asker yaralı

Milli Savunma Bakanlığı şehit askerlerin kimliklerini açıkladı. Bitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu biri korgeneral 11 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı şehit askerlerin kimliklerini açıkladı. Bitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu biri korgeneral 11 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere kalkış yapan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi helikopterin kaza kırıma uğradığı, 9 askerin şehit 4 askerin yaralandığı belirtildi. 

Daha sonra şehit olan asker sayısının 11'e yükseldiği açıklandı. Yaralanan asker sayısı 2 olarak belirtildi. 

ŞEHİT DÜŞEN 11 ASKERİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Milli Savunma Bakanlığına göre şehit düşen 11 askerin kimlikleri şöyle:

-Korgeneral Osman Erbaş

-Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer

-Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş

-Yüzbaşı Salih Sarıoğlu 

-Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal

-Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir

,Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu

-Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Nazmi Yılmaz

-Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek

-Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül

-Piyade Uzman Çavuş Tolga Demirci

Hulusi Akar bölgeye gitti
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Tatvan'da askeri helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti. 

akar-bolge.jpg

Korgeneral Osman Erbaş kimdir?

Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş yaklaşık 5 yıldır bu görevdeydi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan polis ve askerlerin cenazesinde yaptığı konuşmada darbecilere tepki göstererek "Türk askeri katil olmaz.. Onlar Türk askeri değil katiller” demişti. Erbaş, bir sonraki YAŞ Toplantısında Orgeneralliğe terfi etmeyi bekliyordu.

korgeneral-osman-erbas.jpg

Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesilmiştir.

Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır.

helikopter.jpg

Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9'unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir.

Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz."