Bilim Kurulu Üyesi üzerinde çalışılıyor diyerek açıkladı: Sokağa çıkma yasaklarının son hali nasıl olacak?

Bilim Kurulu Üyesi üzerinde çalışılıyor diyerek açıkladı: Sokağa çıkma yasaklarının son hali nasıl olacak?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, sokağa çıkma yasakları ile ilgili gece saatlerinde çalışma olduğunu belirterek "22:00 ya da 00:00'a kaydırılabilir" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, sokağa çıkma yasakları ile ilgili gece saatlerinde çalışma olduğunu belirterek "22:00 ya da 00:00'a kaydırılabilir" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Türkiye’de korona virüs sürecinde yeni normalleşme kapsamında alınan kararlar ile ilgili bilgilendirmede bulunmuştu.    

Yeni normalleşme dönemi kapsamında iller de renklere ayrılarak, çok yüksek, yüksek, orta ve düşük riskli iller olarak sınıflandırdı. Türkiye genelinde cumartesi yasakları kaldırılırken, Pazar yasaklarına devam edildi.    

GECE YASAKLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA MASADA    

Koronavirüs salgını kapsamında alınan, hafta için 21.00’dan sabah 05.00’a kadar devam eden sokağa çıkma yasağının da bütün Türkiye genelinde devam edileceği belirtildi.    

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın da gece yasakları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akın, şu anda bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, gece yasaklarının saatlerinde önümüzdeki dönemde oynamalar olabileceğinin bilgisini verdi.    

Akın, zaman zaman "Gündüz virüs ortada yok, akşam sokağa çıkıyor" esprilerinin yapıldığını hatırlatarak "Güzel bir espri olmakla beraber doğru bir bilgi değil; çünkü akşam en büyük sıkıntı özellikle lokanta, kafe, pastane ya da restoran buralarda uzun süre oturarak yemek yenmesi, sohbet edilmesi. Buralar kapalı olduğu için bu toplantılar genellikle büyük salonlarda veya evler içinde yapılmaya başlandı" dedi. 

Akın, şöyle devam etti:    

"O zaman 21:00 saatini sınır koyduğunuz zaman genellikle ev içerisindeki o büyük toplantıları engellediğimizi düşünüyoruz. Buna ait de elimizde çok fazla kanıt var. Mühim olan ev içindeki toplantıları engelleyebilmek; çok büyük aile toplantılarının yapılması, bir anda hastalığın kümeleşerek çevreye yayılmasına sebep oluyor. Bu nedenle 21:00'den sonra sokağa çıkmanın durdurulmuş olması ya da kısıtlanması önemli bir nokta." 

   “YASAKLAR 00.00’A KAYDIRILABİLİR”    

Akın, turuncu ve kırmızı illerde hafta içi akşam sokak kısıtlamasının 21:00'den itibaren devam etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:    

"Düşük ve orta riskli illerde önümüzdeki dönemde 21:00 değil, belki 22:00 ya da 00:00'a doğru kaydırılabilir. Bununla ilgili ön çalışmalar var, takip etmek lazım. Virüs klasik bilgilere uymadığı için kısıtlamayı kaldırırsınız ya da gevşetirsiniz, olayın gidişine bakarsınız. Eğer artış varsa bunun nedenini bulmaya çalışırsınız ona göre önlem alırsınız. Bir bakıma virüs bizimle satranç oynuyor. Biz hamle yapıyoruz o da bir hamle yapıyor.    

Karşımıza çıkan mutasyonlar onun başka bir hamlesi oldu. Çok iyi ve iyi olan illerde gevşetilebilir. 21:00'den 22:00'a kaydırılabilir. 

Ama kaydırmak demek risk alıyorsunuz demektir. 

Aldığınız riski ölçmeniz ve takip etmeniz lazım. 

Eğer aldığınız risk gerçekten size zarar vermeye başlıyorsa, geriye tekrar dönersiniz."