Burada ölmek ve doğmak yasak! İşte en ilginç yasakların olduğu bölgeler

Burada ölmek ve doğmak yasak! İşte en ilginç yasakların olduğu bölgeler

Dünyada çeşitli bölgelerde bize göre çok ilginç gelen yasaklar uygulanabiliyor. İşte dünyanın en ilginç yasakları ve bu yasakların uygulandığı yerler...

Kanunlar ve yasaklar üzerinde yaşadığımız dünyayı daha iyi hale getirebilmek için vardır. Ancak kanun koyucular ve yasaklar bazen herkese uygun olmayabilir. 

145158552-ilginc-yasaklar-bolgesi9.jpg

O yüzden her bölgede kendi coğrafyasına özgü dikkat çekici yasaklar uygulanmaktadır. Türkiye'de çok saçma gelen bazı yasaklar dünyanın öteki ucunda son derece olağan karşılanabilir.

DOĞAL YAŞAM OLAYLARI BİLE YASAK

İnsanların doğum ve ölüm gibi doğal yaşam olaylarının yasaklandığı bölgeler, dünya üzerinde nadir görülen ilginç olgulardan biridir. 

145158020-ilginc-yasaklar-bolgesi10.jpg

SVALBARD BÖLGESİNDEKİ YASAKLAR

Cumhuriyet'teki habere göre En ilginci de gerçekten doğmanın ve ölmenin bile yasak olduğu Svalbard adaları...

Kuzey Buz Denizi'nde Norveç'e bağlı Svalbard takımadaları zorlu hava koşulları nedeniyle birçok kişi için gizemli bir bölge. Dünyada çok az insanın ziyaret ettiği bu bölgenin her bir köşesi film karelerini aratmıyor. 

145157739-ilginc-yasaklar-bolgesi8.jpg

Yılın büyük bir çoğunluğunu karlar altında geçiren Svalbard'ı dünyanın en zorlu bölgelerinden biri yapan ise yalnızca iklim koşulları değil. Svalbard'ın yönetim merkezi Longyearbyen'de uygulanan bazı kurallar ise duyanları hayrete düşürüyor.

144835396-ilginc-yasaklar-bolgesi2.jpg

1900'lü yılların başında Longyearbyen'de o zamanlar İskandinavya'nın en büyük kömür madenlerinden birinin temelleri atıldı. 2000'li yıllarda kömür madeni tamamen tükenmesine rağmen orada yaşayanlar onlarca yıldır bulundukları kasabayı terk etmek istemediler. Ancak zorlu hava koşulları kasaba için her zaman önemli bir sorun oldu. 120 gün boyunca güneş çıkmayan bu kasabada insanlar yaşamak hatta ölebilmek için bile bazı kurallar koydular.

144838271-ilginc-yasaklar-bolgesi5.jpg

Ağırlıklı olarak maden işçilerinin yaşadığı Longyearbyen kasabasında ölmek resmi olarak yasaklandı. Bu yasak kulağa ilk etapta çok tuhaf geliyor olabilir. Ancak yasanın gerekçisi oldukça mantıklı. Aslında bu kuralın yasalaşma sebebi 1918-1920 yılları arasında neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan İspanyol gribine dayanıyor.

144835505-ilginc-yasaklar-bolgesi7.jpg

Ancak yasanın gerekçisi oldukça mantıklı. Aslında bu kuralın yasalaşma sebebi 1918-1920 yılları arasında neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan İspanyol gribine dayanıyor.

144837209-ilginc-yasaklar-bolgesi3.jpg

Bir dönemi kasıp kavuran ve ölümcül bir hastalık olan İspanyol gribi o yıllarda Svalbard'da yaşayanlara da bulaştı. Küçücük adada hastalığa yakalanan ve hayatını kaybeden insanların naaşları yerleşim yerlerinin içerisine gömüldü

144836677-ilginc-yasaklar-bolgesi4.jpg

Bir dönemi kasıp kavuran ve ölümcül bir hastalık olan İspanyol gribi o yıllarda Svalbard'da yaşayanlara da bulaştı. Küçücük adada hastalığa yakalanan ve hayatını kaybeden insanların naaşları yerleşim yerlerinin içerisine gömüldü.

144836193-ilginc-yasaklar-bolgesi1.jpg

Longyearbyen'de yaşamanın ölümden sonraki ikinci kuralı ise doğum. Tıpkı ölmeye izin verilmediği gibi kasabada doğum yapmaya da izin verilmiyor. Çünkü bu kasabada doğum için sağlıklı bir ortamın olmaması olası bir komplikasyonda doğum yapan kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.