CHP’li Emre’den Erdoğan’a çağrı: Muhalefeti dış güçlere şikayet etmekten vazgeç!

CHP’li Emre’den Erdoğan’a çağrı: Muhalefeti dış güçlere şikayet etmekten vazgeç!

CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Yunus Emre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İspanya'da gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonunda gazetecilerle yaptığı söyleşide muhalefeti suçlamasına tepki gösterdi.

Emre yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: 


“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya'da gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonunda gazetecilerle söyleşi yaptı, soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle Madrid’teki yabancı basınla bir araya gelmesinde muhalefeti eleştirmesi ve “Türkiye muhalefeti böyledir” sözleri ile muhalefeti şikayet etmesi büyük talihsizliktir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz ve davranışı Anayasada belirtilen “Cumhurbaşkanı, Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder” ve yemin ettiği tarafsızlık hükümleri ile bağdaşmamaktadır.  Cumhurbaşkanlığı gibi yüce bir makamda oturan bir kişinin dış ziyaretinde özellikle de yabancı basın önünde kapsayıcı, kucaklayıcı bir dil kullanması ve ona göre tutum takınması gerekir. 
Muhalefet olarak,  adil ve demokratik bir Türkiye’de, hiçbir vatandaşımızın yatağa aç girmediği bir ülke yaratmak yegane amacımızdır. İktidarı eleştirmek, doğruya yönlendirmek,  yolsuzlukları ve yoksulluğu ifşa etmek, vatandaşımızın hak ve hukukunu korumak, ülkemizde demokrasiyi ve hukuk devletini üstün kılmak içindir.
Dış politikada da en temel ilkemiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin hak menfaatlerini korumaktır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda ülkemizin hak ve çıkarları için görüş ve öneride bulunmak kıymetini bilen bir iktidar için nimettir. Söze geldi mi danışma ve meşveret bizim geleneğimizdir diyeceksiniz ama “tek adam”ın dayanılmaz egosu ile her şeyi ben bilirim ben yaparım anlayışından vazgeçmeyeceksiniz.


Biz ABD Başkanı Biden ile yapılan ve yere göğe sığdırılmayan görüşmede “Biden’ın sözde Ermeni soykırımı konusunda yaptığı açıklama” ve “FETÖ elebaşının Amerika'da yaşıyor olmasını” ya da “Amerikan Kongresi'nin Erdoğan'ın mal varlığının araştırılmasını istemesini” gündeme getirdiniz mi dediğimizde “Türkiye muhalefeti böyledir” diyeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yakışıyor mu bu sözler? Bu milletin her bir ferdinin temsilini üstlenen bir makamın üstelik yabancı bir ülkede ve gazetecilere böyle konuşması doğru mu? Sayın Erdoğan’ın saltanatlarının sonunun geldiği görülmekte, dış politikada bile soğukkanlılığını yitirdiği anlaşılmaktadır.”