Covid-19'un insan ömrüne etkisi ortaya çıktı! Ne kadar erken öleceğimiz belli oldu

Covid-19'un insan ömrüne etkisi ortaya çıktı! Ne kadar erken öleceğimiz belli oldu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19'un insan ömrüne ne kadar etkisi olduğunu açıkladı. Buna göre koronavirüsün ömürden çaldığı ortaya çıktı.

DSÖ, koronavirüs salgını neticesinde dünya genelinde beklenen yaşam süresinin azaldığını açıkladı.

koronavirus-1479981.jpg

DSÖ'nün internet sitesinden yapılan açıklamada, dünyadaki ortalama yaşam süresinde meydana gelen iyileşmelerin ve ilerlemenin Covid-19 salgını sırasında tersine döndüğü bildirildi.

mit-masks-morality-01-0.jpg

KORONAVİRÜS, İNSAN ÖMRÜNDEN 2 YIL ÇALDI

Açıklamada, 2019-2021 yıllarında Kovid-19 salgını nedeniyle beklenen yaşam süresinin 1,8 yıl azalarak ortalama 71,4 yıla düştüğü kaydedildi.

covid-19-sonrasi-norolojik-sendrom.jpg

"10 YILLIK KAZANIMI TERSİNE ÇEVİRDİ"

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Covid-19 salgını sadece 2 yıl içinde, beklenen yaşam süresinde 10 yıllık bir kazanımı tersine çevirdi." ifadesini kullandı.

koronavirus-dha-2026366.jpg

Ghebreyesus, gelecek nesilleri korumak amacıyla ülkelerin küresel bir salgın anlaşması üzerinde uzlaşmaları gerektiğinin altını çizdi.

women-wearing-facemasks-while-walking-outdoors-milan-italy-february-2020-coronavirus-covid-19.webp

COVID-19'DAN EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELER

DSÖ'nün "Dünya Sağlık İstatistikleri 2024" raporuna göre, Amerika kıtası ve Güneydoğu Asya ülkeleri covid-19 salgınından en çok etkilenen yerler. Raporda, Kovid-19'un 2020 ve 2021 yıllarında Amerika kıtasında en sık rastlanan ölüm nedeni olduğu vurgulandı.

maskne-covid-copy.jpg

Öte yandan, raporda, Batı Pasifik ülkelerinin Covid-19 salgınının ilk iki yılında virüsten asgari düzeyde etkilendiği belirtildi.

Beklenen yaşam süresi, bir kişinin ortalama ne kadar yaşadığını ortaya koyan istatistiki bir ölçüttür.