banner367

Hayvan satış yerlerine yeni düzenleme

Hayvan satış yerlerinde yeni düzenlemeler getiren yönetmelik değişikli bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

19 Temmuz 2020 Pazar 21:17
Hayvan satış yerlerine yeni düzenleme


 Hayvanların günlük su ihtiyacının en az 48 saat süreyle karşılanması için depo kurulacak, hayvanların aşıları takip edilecek, uygun barınma koşulları sağlanacak. Ayrıca hayvan sahipleri için hijyenik konaklama yerleri bulunacak. TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, yeni düzenlemeyi “Yapılan düzenleme hayvan satış yerlerine otel konforunda ortam getirilmesini amaçlıyor” diye yorumladı.

Kurban bayramı öncesi, hayvan satış yerlerinde yeni düzenlemeler getiren yönetmelik değişikli bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Hayvanların günlük su ihtiyacının en az 48 saat süreyle karşılanması için depo kurulacak, hayvanların aşıları takip edilecek, uygun barınma koşulları sağlanacak. Ayrıca hayvan sahipleri için hijyenik konaklama yerleri bulunacak. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yeni düzenlemeyi “Yapılan düzenleme hayvan satış yerlerine otel konforunda ortam getirilmesini amaçlıyor” diye yorumladı.

Tarım ve Orman Bakanlığının Hayvan Satış Yerlerinin Ruhsatlandırılma ve Denetleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle Kurban Bayramı öncesinde hayvan satış yerlerine düzenleme getirildi.

Yönetmelikle artık hayvan toplama ve satış merkezlerinin kurulması için ihtiyaç duyulan kapalı alan, kapalı ve açık hayvan barınma alanları ile karantina alanının büyüklüğü, hayvanların gece konaklamasına da imkân verecek şekilde belirlenecek. Alanların uygun olup olmadığı veteriner ve ziraat mühendisinin de olduğu bir komisyon tarafından onaylanacak.

Hayvan toplama ve satış merkezlerine çalışma izni verilebilmesi için asgari teknik ve hijyenik şartlara ilave olarak, hayvanların günlük yem ihtiyacının karşılanması ve kötü hava koşullarında hayvanların yem ihtiyaçlarının depolanması amacıyla kaba yem deposu ve kesif yem deposu bulunacak. Hayvanların günlük su ihtiyacının karşılanması veya kötü hava koşullarında su ihtiyacının en az 48 saat süreyle sağlanması amacıyla mevsim ve harici şartlara karşı korunaklı su deposu olacak.

HAYVANSAL ATIKLAR İÇİN DEPOLAMA ALANI OACAK

loading...Güvenlik noktası, tıbbi ve biyolojik atıkların depolanmasına imkân sağlayan kapalı ve muhafazalı depolama alanı, ısı ve iklimlendirme merkezi bulunacak. Yeteri kadar otomatik gübre sıyırıcı ile Çevre Kanunu ve bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan mevzuatta belirtilen şartları taşıyan gübre ve hayvansal atıkların toplandığı depolama alanı ayrılacak.

Farklı türdeki atıklar, üretildiği yerde diğer atıklarla karıştırılmaksızın, sınıflandırılarak ayrı ayrı toplanacak ve bu atıklar Çevre Kanunu uyarınca çevre izin ve lisansı almış atık işleme tesislerine gönderilecek. Hayvan toplama ve satış merkezinde yer alacak karantina alanı, işletmede bulunan diğer hayvanlardan izole, hayvan hastalıklarının bulaşmasını önleyecek mesafe ve yapıda ayrı bölme veya padoklara sahip olacak.

Hayvan toplama ve satış merkezinde hayvanların muayene ve kontrolleri ile aşı tatbiki, işaretleme, numune alımı, tüberkülin testi uygulaması ve benzeri işlemlerinin yapılabilmesi için uygun bir bölüm ve bu bölümde de bu işlemlerin yapılabilmesi için hayvanları kontrol altına alabilecek bir sistem bulunacak.

HAYVAN SAHİBİ VE BAKICILARA KONAKLAMA YERİ KURULACAK

Hayvan sahiplerinin veya bakıcılarının konaklama ve dinlenmelerine imkân sağlamak amacıyla hijyenik şartların sağlandığı ve sosyal ihtiyaçların karşılanacağı hizmetlerin sunulduğu konaklama yeri olacak. Resmi veteriner hekimin ziyaretlerinde kullanabileceği tam donanımlı (büro malzemesi, telefon, internet ve benzeri) büro ve dinlenme odası bulunacak.

'OTEL KONFORUNDA ORTAM GETİRİLMESİ AMAÇLANIYOR'

Yönetmelikle gelen düzenlemeleri değerlendiren TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, şunları söyledi: “Yapılan düzenleme hayvan satış yerlerine otel konforunda ortam getirilmesini amaçlıyor. Yetiştiricimiz için insani şartlarda bir ortam sağlamayı hedefleyen düzenlemeyi çok yerinde buluyor ve takdir ediyoruz. Tertemiz, hijyen şartları sağlanmış, kaba yem, kesif yem, su, gübre ve hayvansal atık depoları bulunan, yeterli kapalı ve açık alanları olan, ısı ve iklimlendirme merkezi bulunan, hayvanların gece rahat konaklamasına imkan veren düzenleme faaliyete geçince, yetiştiricimiz içi rahat bir şekilde hayvan toplama ve satış yerlerini kullanacaktır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.