İktidarın seçim için yaptığı ekonomi planını açıkladı: "Kaşıkla verilenler kepçeyle geri alınacak"

İktidarın seçim için yaptığı ekonomi planını açıkladı: "Kaşıkla verilenler kepçeyle geri alınacak"

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, seçim sonrası ekonomide yaşanacak gelişmeleri köşesine taşıdı. Oğuz, "Seçim ekonomisi çok vahşi ölçekte yaşanacak. Fakat seçim sonrası, kaşıkla verilenler kepçeyle geri alınacak." dedi.

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, "Seçim ekonomisiyle piyasalar paraya boğulacak, kısılan krediler açılacak, taban fiyatı, katsayı, ücret zammı, teşvik ve hibelerle parasal genişleme sürecinde enflasyon ivmelenecek." dedi.

Oğuz, "Enflasyon seçim sonrasında zirve yapar" başlıklı bir yazı ele alarak "Hiçbir hükümet, seçim sandığı ufukta göründüğünde enflasyonla mücadele etmez, edemez. Zira enflasyonla mücadele, acı reçetedir, kemer sıkmadır, konfor alanlarını terk etmektir. Hele ki bizdeki hiperenflasyon söz konusu ise kan ve gözyaşı demektir" dedi.

"SEÇİM EKONOMİSİ ÇOK VAHŞİ ÖLÇEKTE YAŞANACAK"

Oğuz'un yazısından ilgili bölüm şöyle:

Oğuz "Seçim ekonomisiyle piyasalar paraya boğulacak, kısılan krediler açılacak, taban fiyatı, katsayı, ücret zammı, teşvik ve hibelerle parasal genişleme sürecinde enflasyon ivmelenecek. Bu durumda enflasyonun daha gidecek yolu olur ve ancak seçimin ertesi ayında bir zirveden söz edilir" diye yazdı.

Dünyadaki durgunluk beklentilerine de değinen Oğuz "Türkiye, seçime dek durgunluk yaşamayacak. Zira seçim ekonomisi çok vahşi ölçekte yaşanacak. Fakat seçim sonrası, kaşıkla verilenler kepçeyle geri alınacak. Zam yağmuru başlayacak" ifadelerini kullandı.