Kazım Koyuncu yıllar önce depremle ilgili böyle konuşmuş: Bunlar kader mi?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Kazım Koyuncu'nun ölümünden kısa bir süre önce yaptığı röportaj gündem oldu.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından kanser nedeniyle 2005 yılında yaşamını yitiren ünlü şarkıcı Kazım Koyuncu’nun vefatından kısa bir süre önce yaptığı röportaj yeniden gündem oldu.
Sosyal medyada paylaşılan videolarda Koyuncu, deprem ve heyelan gibi doğal afetlere önlem alınmamasına isyan ederek, “Sizin kısa vadede kazanacağınız birkaç milyon doların karşılığı milyonlarca insanın geleceği” ifadelerini kullanıyor.

“Heyelanlar oluyor, depremler oluyor bunlar kader mi sanki?" diyen Koyuncu, yaşanılanlara şöyle isyan ediyor:

"Aynı şiddette başka yerde depremler oluyor 2 kişi bayılıyor, Türkiye’de 20 bin kişi ölüyor. Heyelanlardan her yıl bir sürü insan ölüyor, toprak yok oluyor. Bu kader değil, bu sizin kötü niyetle, beyinsizlikle yaptığınız çeşitli politikalarla imara açılan yerler dereleri baraj yapma kaygınızdan kaynaklanıyor. Buradan kim ne kadar para kazanabilir? Milyonlarca insanın geleceğiyle oynuyorsunuz. Sizin kısa vadede kazanacağınız birkaç milyon doların karşılığı milyonlarca insanın geleceği. Ve dünyanın ortak mirası oradaki deniz, oradaki doğa, oradaki Fırtına Deresi.

Bütün bunlara karşı çıkmak için peygamber, filozof, sanatçı olmaya gerek yok. Korkmamak lazım. Devlet ne için var? Devlet benim için var. Topluluk için, halk için de değil, ayrı duranlar için, daha marjinal duranlar için, hayatı tehlikede olanlar için devlet vardır, hukuken böyledir. Türkiye’deki gelenek ‘Her şey devlet için’. Hayır efendim, devlet benim haklarımı korumak için var."