Kimlik yenileyenlerin başı belada! 63 bin TL para cezası var

Kimlik yenileyenlerin başı belada! 63 bin TL para cezası var

Kimliğini yenileyenler için kötü bir haber geldi. Şimdiden 63 bin TL ceza kesilmeye başlandı bile...

Kimlik yeniledikten sonra ehliyet birleştirme işlemi yapanlar araç kiralarken beklemedikleri sürprizle karşı karşıya kalabiliyor.

ehliyet-qngb-cover.webp

ARAÇ KİRALAMA SIRASINDA BÜYÜK SORUN

Yeniçağ'dan Tolga Şahin'in haberine göre, kimlikleriyle ehliyetlerini birleştiren milyonlarca vatandaş, araç kiralama sırasında beklenmedik bir sorunla karşılaşıyor.

0x0-cipli-kimlik-ehliyet-nasil-birlestirilir-ehliyet-kimlik-birlestirme-nasil-yapilir-1600426397665.webp

63 BİN TL CEZA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYALAR

Ehliyetleri yanında olmayan sürücüler, araç kiralama firmalarından eli boş dönüyor. Bu durumdan bihaber şekilde sadece kimlik kartıyla araç kiralamak isteyenlere hizmet veren firmalar ise 63 bin TL ceza riskiyle karşı karşıya kalıyor.

2017'de kullanıma sunulan yeni kimlik kartları, 2020 itibarıyla elektronik çipli versiyonlarıyla ehliyet bilgilerini de içerecek şekilde güncellendi. "Ehliyet taşımak tarih oluyor" sloganıyla duyurulan bu uygulama, milyonlarca vatandaşın kimlik ve ehliyetlerini birleştirmesini sağladı.

yeni-kimlik.jpg

ENTEGR KİMLİKLE ARAÇ KİRALAYAN FİRMALARA CEZA

Ancak araç kiralama sürecinde bu durum ciddi sorunlara yol açtı. Kimliklerine entegre edilmiş ehliyet bilgileriyle araç kiralamaya giden vatandaşlar, halen fiziksel ehliyet göstermeleri gerektiği için firmalardan araç kiralayamıyor. Araç kiralama firmaları, müşterilerinden hem kimlik hem de ehliyet göstermelerini talep etmek zorunda. Bu zorunluluğa uymayan veya durumu bilmeden entegre kimlik kartıyla araç kiralayan firmalara 63 bin TL ceza kesiliyor.

1662626817445-yeni-proje-6.jpg

"YASAL ZORUNLULUK NEDENİYLE EHLİYET İSTEMEK ZORUNDAYIZ"

Bu konuda açıklama yapan bir araç kiralama firması yetkilisi, "Vatandaşlar haklı olarak ehliyetlerini kimliklerine entegre ettirdikleri için yanlarında taşımak istemiyor ve sadece kimlikleriyle geliyorlar. Ancak biz, yasal zorunluluk nedeniyle ehliyetlerini istemek zorundayız.

Ehliyet bilgilerinin ve görsellerinin yer almadığı kiralama belgeleri tespit edilirse, bize 63 bin TL ceza kesiliyor. Bu durumda hem vatandaş hem de biz mağdur oluyoruz. Bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor, böylece kimse mağdur olmaz" ifadelerini kullandı.