KPSS skandalı büyüyor! Türkçe sorularında 'şifreleme' iddiası

KPSS skandalı büyüyor! Türkçe sorularında 'şifreleme' iddiası

KPSS lisans oturumundaki sorular ile Yediiklim Yayınevi deneme sınavındaki birçok sorunun aynı olduğu iddiasıyla başlayan soruşturma sürecinde bir iddia daha ortaya atıldı. Eğitim uzmanı Sadık Gültekin Türkçe sorularında 'şifreleme' yapıldığını söyledi.

31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan çok sayıda sorunun, Yediiklim Yayınları'nın deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu görüldü. ÖSYM, iddiaların 'asılsız' olduğunu belirtirken; söz konusu yayınevi "Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok" açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tartışmaların odağında olan ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ü gece yarısı Resmi Gazete'de tebliğ ederek görevden aldı. Aygün'ün yerine getirilen Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınavın iptal edildiğini duyurdu. Öte yandan yayınevine ait 2 adreste arama başlatıldı.

TÜRKÇE SORULARINDA ŞİFRELEME İDDİASI

KPSS soruşturması devam ederken konuyla ilgili dikkat çeken bir iddia daha ortaya atıldı.

NTV'de yer alan habere göre; Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, Türkçe sorularında şifreleme yapıldığını öne sürdü.

Gültekin, iddiasını şu ifadelerle açıkladı:

İLK KELİME İLE SON KELİMEDE YAPMIŞLAR"

"Şifrelemeyi ilk kelime ile son kelimede yapmışlar. Soruda cumartesi kelimesi geçiyor. 4. soru da C seçeneği Cumartesi C ile başlıyor. Albert Camu da Camu'yu vurguladığımızda vurguda ilk C seçeneği gelir, Doğru cevap C. Vebayı vurguladığımızda da ilk seçenek hangisi 'veBa' B. Doğru yanıt B."