KPSS soruşturması derine indi! 4 yıllık sınavlar da inceleniyor!

KPSS soruşturması derine indi! 4 yıllık sınavlar da inceleniyor!

Gazeteci Murat Yetkin, KPSS lisans soruları skandalının ardından 2018 yılından bu yana yapılan tüm sınavların kontrol edildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen KPSS'nin sorularının sızdırıldığı yönündeki iddiaların ardından soruşturmalar başlatılmış, ÖSYM Başkanı görevden alınmış ve yeni atanan ÖSYM Başkanı KPSS'nin iptal edildiğini duyurmuştu. 

Konu Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olurken; Gazeteci Murat Yetkin, soruşturmaya ilişkin edindiği bilgileri aktardı. 

Yetkin yazısında, "Sınav sorularının sızdırılmasıyla ilgili soruşturmanın iptal edilen sınavla sınırlı kalmayacağını ve Aygün’ün ÖSYM Başkanlığına atandığı 2018’den itibaren bütün KPSS sınavlarının yanı sıra mercek altına alınmakta olduğunu" ifade etti.

''2018'DEN BERİ TÜM SINAVLARA BAKILIYOR''

Yetkin, "İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, incelemelerin sadece KPSS değil, ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavları (YKS) dahil 2018’den bütün sınavları da kapsaması üzerinde durulduğunu söyledi." dedi.

Soruşturmanın üniversite sınavlarını da kapsaması halinde 2018’den bu yana üniversitelerin özellikle yüksek puan alan bölümlerine giren öğrencilerin durumu da mercek altına alınabileceğini söyleyen Yetkin, "Sorulacak soruların bazı adaylara önceden verilmiş olması, sadece ağır yolsuzluk ve usulsüzlük değil ağır adaletsizlik anlamına da geliyor. Uzmanlara göre bir doğru soru bir adayı, sorusuna göre 20-30 bin kişinin önüne geçirebiliyor." diye ekledi.