Kredi kartıyla kurban alınabilir mi? Diyanet o soruya yanıt verdi

Kredi kartıyla kurban alınabilir mi? Diyanet o soruya yanıt verdi

“Kredi kartıyla kurban kesmek caiz mi?” sorusuna son noktayı Diyanet koydu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada kredi kartıyla kurbanlık almanın caiz olduğu açıklandı.

Kurban Bayramı’na son bir gün kala Diyanet İşleri Başkanlığı vatandaşların sıklıkla sorduğu sorulara yanıt verdi.

Vatandaşın en çok merak ettiği sorular arasında yer alan “Kredi kartıyla kurban alınabilir mi” sorusuna verilen yanıtta, kurban kesme sorumluluğu olan kişilerin kredi kartıyla ödeme yapabileceği fakat faizli işlemlerden kaçınmaları gerektiği açıklandı.

Kurbanların nasıl pay edileceği konusunda ise küçükbaş hayvanların tek kişi adına, büyükbaş hayvanların ise en fazla yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebileceği duyuruldu. Öte yandan kurban kanının alınımı gibi uygulamaların dinen doğru olmadığına dikkat çekildi.

KREDİ KARTI İLE KURBAN CAİZ MİDİR?

Diyanet tarafından verilen yanıtta, “Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir” ifadeleri kullanıldı.