Başkan Aksoy ve 18 kişiye tutuklama talebi!

Başkan Aksoy ve 18 kişiye tutuklama talebi!

Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, CHP tarafından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen, sonrasında partisinden istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve aralarında yardımcılarının da bulunduğu kişilere operasyon düzenledi.

İzmir'de 'İhaleye fesat karıştırma ve tehdit' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Memenem Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile yardımcılarının da bulunduğu toplam 26 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Serdar Aksoy'un, suçlamaları reddettiği ve "Yaptığım her şey hukuka uygundur" dediği öğrenildi. Aksoy'un sorgusu sürürken avukatı Bilge Özer'den 'sahte imza' iddiası geldi. Son olarak Serdar Aksoy da dahil olmak üzere 18 şüpheli tutuklama talebi ile Menemen Sulh ceza hakimliğine sevk edildiği bildirildi.

AKSOY: YAPTIĞIM HER ŞEY HUKUKA UYGUN

İzmir'in Menemen Belediyesi'ne yönelik operasyonda gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilenlerden, aralarında Başkan Serdar Aksoy'un da bulunduğu 23 kişinin işlemleri sürüyor. Diğer 3 kişinin ise ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında 2 kişinin daha aranmasının sürdüğü kaydedildi. Hakkında 'zimmet', 'görevi kötüye kullanma', 'resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık' suçları bulunan Serdar Aksoy'un, suçlamaları reddettiği ve "Yaptığım her şey hukuka uygundur" dediği öğrenildi. Yanında bavulla birlikte adliyeye gelen Aksoy, basın mensuplarına yanıt vermedi. Şüphelilerin yakınları da adliye çevresine gelirken, polis güvenlik önlemi aldı.

Hakkında 'zimmet', 'görevi kötüye kullanma', 'resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık' suçları bulunan Serdar Aksoy'un, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde kullanılmak üzere 45 aylığına 37 milyon bedelle 22 çöp kamyonu kiraladığı belirtilirken, uzmanlar ise 22 çöp kamyonunun satın alındığı takdirde yaklaşık 6 milyon TL maliyete sahip olacağını söyledi. Ayrıca söz konusu ihalenin, çöp kamyonları teslim alındıktan 8 gün sonra ve hukuka aykırı yapıldığı iddia edildi. Aksoy'un, belediyeye ait 161 ton hurdayı da kişisel borcunun ödenmesi karşılığında hurda firmasına bedelsiz verdiği ileri sürüldü. Serdar Aksoy'un, belediye iştiraki Meta-Su A.Ş.'de şirket müdürü olduğu ve 'huzur hakkı' adı altında aylık 10 bin TL aldığı da iddialar arasında yer aldı.

AVUKATTAN 'SAHTE İMZA' İDDİASI

Menemenhaber.com.tr sitesine konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında bilgi veren Avukat Bilge Özer ise soruşturma ile ilgili önemli bir detay verdi. Özer açıklamasında  "Hukuksal açıdan dosyada başkanı üzecek bir şey yok. 3 günlük gözaltı sürecinde Başkanının imzası olarak görülen evrak kriminal incelemeye gitti. İnceleme sonrasında Başkan Serdar Aksoy'a ait olmadığı anlaşıldı. İmzayı kimin nasıl attığı bilinmiyor, bu durum hurdayı alan kişileri ilgilendirir. Açıkcası ben bugün mahkemeden Başkan Aksoy'u üzecek bir sonuç beklemiyorum" diye konuştu.