Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji haritayı güncelledi. Herkesin beklediği ‘serinleten’ haber nihayet geldi. Bugün 20 kentte sarı kodlu alarm verilirken İstanbul, Ankara dahil birçok il için de sağanak, gök gürültülü sağanak ve fırtına uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurdun iç ve batı kesimlerinin parçalı bulutlu, Marmara'nın kuzey ve doğusu, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz ile Afyonkarahisar, Kütahya, Isparta çevreleri ve Burdur'un doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Marmara'nın kuzey ve doğusu ile Batı Karadeniz'de yerel kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra İç Ege, Marmara’nın güneyi, Göller Yöresi ile Eskişehir çevrelerinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) esmesi tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, İç Ege, Marmara’nın güneyi, Göller Yöresi ile Eskişehir çevrelerinde rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kısa süreli 80 km/saat) esmesi tahmin ediliyor.

“ÖĞLEDEN SONRA YAĞMUR GELİYOR”

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bugün öğleden sonra Marmara’nın kuzey ve doğusu İstanbul dahil batı Karadeniz’de kuvvetli yağmur var. Ayrıca bugün sıcaklık daha yüksek dışarıda durmayın. Ben çıkacağım diyenler Şemsiyenizi almadan çıkmayın”

20 KENTTE SARI ALARM

Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak, Bartın, Düzce