O ülkeler Türklere kapılarını kapattı! 16 ay vize yok

O ülkeler Türklere kapılarını kapattı! 16 ay vize yok

Bazı ülkeler Türk vatandaşlarına 16 ay boyunca kapılarını kapadı. Bu süre zarfında Türklere vize verilmeyecek.

Sıcak yaz aylarının gelmesi ve tatil sezonunun açılmasıyla beraber Türk vatandaşlarının vize başvurularında artış yaşanırken bazı ülkeler Türklere kapılarını kapattı.

schengen-cilsi-intro.webp

TÜRK VATANDALARINA RET

Avrupa ülkeleri, Schengen vizesine başvuran Türk vatandaşlarına büyük ölçüde ret cevabı verirken, bu durum vize almayı eper bir zorlaştırdı.

63e9e3134e3fe111c42fb71a.webp

YURT DIŞINDA TATİL DAHA UCUZ

Birçok Türk vatandaşı yurt dışında tatil seçeneklerini değerlendirmeye başladı. Ekonomik krizin derinleşmesi ve enflasyonun artması tatil fiyatlarına yansırken, bazı Avrupa ülkelerinde tatil yapmak, yurtiçindeki tatil seçeneklerine göre daha ucuz olabiliyor.

Farklı ülkeler görmek ve yeni deneyimler yaşamak isteyen vatandaşlar genellikle Batı Avrupa ülkelerini tercih ederken, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesi Türk vatandaşlarına en erken Temmuz ayına randevu veriyor.

vize-ljpa-cover.jpg

TÜRK VATANDAŞLARI EN ERKEN 2025'TE RANDEVU ALABİLİYOR

En büyük zorluklardan biri ABD vizesinde yaşanıyor. İş, konferans veya akraba ziyareti gibi nedenlerle ABD vizesine başvuran Türk vatandaşları en erken 2025’in Eylül ve Ekim aylarına randevu alabiliyor. ABD'ye turist olarak gitmek isteyen vatandaşlar ise sadece vize görüşmesi için 16 ay beklemek zorunda kalacak.

schengen-vizesi.jpeg

kamusonhaber'in aktardığına göre Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı 2023 Schengen vize istatistiklerini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, müracaat ve ret oranlarının diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye için çok olumsuz bir tablo ortaya koyduğunu belirtti. Bağlıkaya, "Örneğin, 2023 yılında Çin'den Schengen vizesine başvuranların sayısı 1 milyon 117 bin iken, ret oranları yüzde 5,5. Bizim başvuru sayılarımız neredeyse aynı ama ret oranları bizim üç katımız kadar." açıklamasında bulundu.