Patronlardan iktidara "İstanbul Sözleşmesi" uyarısı: Çarpık zihniyeti cesaretlendirir

Patronlardan iktidara "İstanbul Sözleşmesi" uyarısı: Çarpık zihniyeti cesaretlendirir

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), gece yarısı Erdoğan'ın çıkardığı KHK ile İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine 'kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendireceği' uyarısını yaptı.

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), gece yarısı Erdoğan'ın çıkardığı KHK ile İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine 'kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendireceği' uyarısını yaptı.

TÜSİAD’ın Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Kadına yönelik her erkek şiddeti vakası, İstanbul Sözleşmesi’nin eksikliğini vicdanlara hatırlatacaktır. 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi, şiddetle mücadelenin en önemli dayanaklarıdır” dedi.

Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi tartışmaları gündeme geldiğinde, toplumun pek çok farklı kesiminin sözleşmeye sahip çıktığı ve siyaset alanında da ortak vicdan harekete geçtiği vurgulanan açıklamada, “Zira; hangi görüşe bağlı olursa olsun, tüm siyasi partilerin ve toplum kesimlerinin şiddete karşı birleşmesi insani bir sorumluluktur” denildi.

“KADINA ŞİDDET İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”

Açıklama şöyle devam etti:

* İstanbul Sözleşmesi, yapılan karalama ve çarpıtmaların aksine, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele için, kim olursa olsun şiddet mağdurunu korumak için vardır. İnsan haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi, siyaset alanının mücadelelerine konu edilmemelidir.

* Unutulmamalıdır ki; kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. İstanbul Sözleşmesi aynı zamanda dayanağını insan haklarından alan uluslararası bir taahhüttür. Üzülerek görmekteyiz ki bugün alınan karar, uluslararası kamuoyu nezdinde de ülkemizin insan hakları açısından itibarını zedelemektedir.

* Çağrımız; kadına yönelik şiddeti sonlandırma yolunda atılmış hiçbir adımdan taviz verilmemesidir.

* İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının geniş kamuoyu vicdanına kulak verilerek yeniden değerlendirilmesi, şiddetle mücadelede sıfır tolerans anlayışının en büyük göstergesi olacaktır. 

 

İlgili Haberler