Salgında bir yıl geride kaldı...  “Mutasyon pandemiyi ağırlaştıracak yönde”

Salgında bir yıl geride kaldı... “Mutasyon pandemiyi ağırlaştıracak yönde”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de ilk vakayı açıklamasının ardından tam 1 yıl geride kaldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de ilk vakayı açıklamasının ardından tam 1 yıl geride kaldı.

Sağlık meslek örgütlerinin salgının başından bu yana yaptığı “gerçek vaka sayılarını açıklayın” gibi öneriler önce dinlenmedi, sonra uygulamaya geçirildi.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, tavsiyelerinin duyulması için çağrı yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, “İktidarın bu önerilerimizi dinlememesi yeni bir felakete yol açabilir” dedi. 

Salgının başından bu yana 385 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Ökten, hepsini özlemle andıklarını söyledi.

Türkiye’nin yarıdan fazlasının yüksek ve çok yüksek riskli olduğunu belirten Ökten, “Bu şartlarda normalleşmeye geçmek mümkün değil. Bu kontrolsüz bir normalleşme olur” dedi. 

Turuncu ve kırmızı illerdeki tedbirlerin artırılması gerektiğini belirten Ökten, “Gerekirse buralarda karantina olması lazım. İl bazında mutasyonlu virüs açıklanması lazım. İller arası geçiş için seyahat kısıtlaması yapmamız gerekir. Bunları yapmadan salgını kontrol altına almak mümkün değil” dedi.

Test sayılarının da düşük olduğunu vurgulayan Ökten, “Test sayıları mutlaka artırılmalıdır. Bu sayılar arttığında, aslında tablonun daha ağır olduğu görülecektir” dedi. 

Mutasyonlu virüsün arttığını söyleyen Ökten, “Bazı illerde yeni vaka sayısı yüzde 50 civarında artmış durumda. Bunu ancak aşılamayla durdurabiliriz. Yoksa mutasyonlu virüsün bulaşıcılık hızının fazla olduğunu biliyoruz. Yeniden kasım-aralık ayındaki gibi olabiliriz” uyarısı yaptı.

Önümüzdeki yıl da bu aylarda hâlâ virüsü konuşabileceğimizi söyleyen Ökten, “Mutasyon pandemiyi ağırlaştıracak yönde” dedi. Ökten bu gidişata karşı tam kapanmanın çözüm olabileceğini belirtti.