'Savaştaki Suriye fiyat indirirken AKP Türkiye'yi zamkolik yaptı'

'Savaştaki Suriye fiyat indirirken AKP Türkiye'yi zamkolik yaptı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Ergene İlçe Başkanlığı’nda gündemdeki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Cankurtaran Suriye ve Irak'ta sıkışan IŞİD tehlikesine dikkat çekerken, AKP'nin Türkiye'yi zor duruma düşürdüğünü öne sürdü

IŞİD’in Suriye ve Irak’taki alanlarını yitirmeye başladığını, bunun sonucunda binlerce yabancı cihatçının bu ülkeleri terk etmeye çalıştığına dair haberlerin sosyal medyada yer aldığını hatırlatarak, “Cihatçıların çoğu vakti zamanında nasıl Türkiye üzerinden oralara geçtilerse şimdi de yine Türkiye’ye kaçmaya hatta bir kısmı burada saklanmaya çalışabilir. Giderken bakıp izlemekle yetinenler bari bu sefer gözlerini dört açsınlar. Yoksa güvenliğimizi ciddi sıkıntıya sokabilirler” uyarısında bulundu.

"SAVAŞTAKİ SURİYE FİYAT İNDİRİRKEN, AKP ZAMKOLİK OLDU!"

Cankurtaran’ın gündeminde ekonomik gelişmeler ve son zamlar vardı. AKP hükümetinin adeta zamkolik olduğunu söyleyen Cankurtaran, “6 yıldır iç savaşta olan ve ülkenin başkenti dahil her yerinde çatışma olan Suriye geçtiğimiz günlerde un, şeker, yemeklik yağ fiyatlarını yüzde 40 indirirken biz de nasıl oluyor da dış sorunlarımız, güvenlik harcamalarımız var diye zam üstüne zam yapılıyor. AKP kendi beceriksizliğine güvenlik sorunlarını bahane etmesin” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI TASARRUFU TEŞVİK İÇİN BİRKAÇ ARACINI SATSIN”

Hazine açığı nedeniyle kamuda tasarrufa gidileceğini hatırlatan Cankurtaran, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde 286 araç olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanlığı tasarrufu teşvik için sembolik de olsa birkaç aracını satsın. Bu kadar fedekarlığı yaparlar umarım” diye konuştu.

“YENİ YAPILAN KÖPRÜLER BİLE TAAHHÜT EDİLEN GEÇİŞ SAYISINI TUTTURAMAZKEN, KANAL İSTANBUL NASIL TUTTURACAK?”

Cankurtaran, Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesinin temelinin 2018’de atılacağı yönündeki açıklamasını da hatırlatarak, “Seçim öncesi göz boyamak amaçlı bir temel atarlar. Onca araç trafiğine karşın Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri’nde vaat edilen geçiş sayısı tutturulamadığından sadece 2017’nin ilk 4.5 aylık süresi için Hazine’den işletmeci firmalara 803 milyar lira ödenmesi beklenirken gemiler geçecek denilen Kanal İstanbul’un kendini nasıl amortise etmesi bekleniyor? Sonuçta yabancı gemileri zorla bir de ücretli olarak Kanal İstanbul’dan geçmeye mi zorlayacaksın?  Erdoğan’ın bu projeyi gerçekleştirmekten ziyade sadece 2019 seçimleri öncesi 2018’de bir temel atma şovu yaparak toplumu kandırmaya çalışacağını düşünüyorum” dedi.

“MÜFTÜLÜKLERİN NİKAH KIYMASI FARKLI GÖRÜŞLERDEKİ ÇİFTLER ARASINDA GERGİNLİKLERE NEDEN OLUR”                                 

Görüşmeleri ertelenen müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarının tümden geri çekilmesini talep eden Cankurtaran, "Müftülerin nikah kıyması farklı görüşlerdeki çiftler ve aileler arası evlilik öncesi gerginlik nedeni olabilir. Mesela evlenen çiftlerden birinin daha muhafazakar olan ailesi nikahı müftünün kıymasını isterken diğer aile bunu istemezse yeni evlenen insanlar arasında gerginlik doğabilir" dedi.